Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laos: Parlament ratyfikował umowę o przystąpieniu do WTO

0
Podziel się:

Jednoizbowy parlament laotański ratyfikował w czwartek umowę o
przystąpieniu Laosu do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformowała nazajutrz oficjalna prasa
w tym kraju. Członkiem tej organizacji Laos stanie się na początku stycznia 2013 r.

Jednoizbowy parlament laotański ratyfikował w czwartek umowę o przystąpieniu Laosu do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformowała nazajutrz oficjalna prasa w tym kraju. Członkiem tej organizacji Laos stanie się na początku stycznia 2013 r.

"Większość członków Zgromadzenia Narodowego poparła decyzję rządu o przystąpieniu do WTO, wskazując że będzie to szansa dla Laosu, by korzystać z liberalizacji rynku" - poinformował anglojęzyczny tygodnik "Vientiane Times".

Komunistyczny reżim, który zgłosił kandydaturę kraju przed piętnastu laty, zamknął dossier akcesyjne we wrześniu br. Formalnie kandydatura Laosu została zatwierdzona pod koniec października przez Radę Generalną, organ wykonawczy WTO, reprezentujący 157 państw członkowskich.

Laos zostanie członkiem WTO w ciągu 30 dni.

Od rozpoczęcia w roku 2004 faktycznych negocjacji w sprawie przystąpienia do WTO Laos przyjął dziesiątki ustaw dotyczących inwestycji, przepisów sanitarnych, importu-eksportu oraz własności intelektualnej.

Jedyny kraj Azji Południowo-Wschodniej, który dopiero teraz przystępuje do WTO, od dziesięciu lat odnotowuje roczny wzrost na poziomie powyżej 7 proc. PKB. Według Banku Światowego rytm ten powinien się utrzymać co najmniej do 2015 roku.

Rząd w Wientian postrzega członkostwo w WTO jako sposób na wyjście do roku 2020 z niechlubnego grona krajów najmniej rozwiniętych, zwłaszcza poprzez przyciąganie większej liczby zagranicznych inwestycji.

Według danych Banku Światowego inwestycje zagraniczne w Laosie przekroczyły 300 mln dolarów w 2005 roku i 1,5 mld USD w 2011 roku, jednak - jak zauważa agencja AFP - 80 proc. tych kwot przeznaczone zostało na rozwój energetyki wodnej i górnictwa. Zamieszkany przez 6 milionów ludzi kraj, głównie rolniczy, cierpi na rażący brak infrastruktury przemysłowej. (PAP)

cyk/ ro/

12783377

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)