Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Laureaci konkursu na najlepsze gazetki szkolne pojadą do Brukseli

0
Podziel się:

Laureaci konkursu na najlepsze gazetki
szkolne w ramach VI edycji programu "Moja szkoła w Unii
Europejskiej" w nagrodę pojadą do Brukseli.

Laureaci konkursu na najlepsze gazetki szkolne w ramach VI edycji programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" w nagrodę pojadą do Brukseli.

Uroczystość wręczenia nagród sześciu zespołom redakcyjnym: 18 uczniom i 6 opiekunom z trzech szkół podstawowych i trzech gimnazjów - w formie voucherów na 4-dniowy wyjazd - odbyła się w środę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie; II miejsce - ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie, a III miejsce - Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. W kategorii szkół gimnazjalnych I nagrodę otrzymało Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, II nagrodę Zespół Szkół Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach, a III nagrodę - Gimnazjum nr 18 w Gdańsku.

Rok 2008 został ustanowiony przez Radę UE Międzynarodowym Rokiem Dialogu Międzykulturowego, dlatego w szóstej edycji programu nawiązano do polskiej tradycji kulturalnej i jej związków z kulturą europejską.

Gratulując laureatom, podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Piotr Serafin podkreślił wagę umiejętności współwystępowania i dobrych kontaktów między narodami państw członkowskich UE. "Musimy znajdować wspólny język z innymi narodami Unii Europejskiej, co jest również waszym zadaniem, zadaniem młodego pokolenia".

Przedmiotem konkursu było opracowanie dwóch numerów gazetek szkolnych poświęconych dwóm z czterech zaproponowanych tematów, wśród których (odrębnych dla szkół podstawowych i gimnazjalnych) znalazły się np. "Moje spotkania z europejską kulturą", "Czy jesteśmy otwarci na różnorodność etniczną i kulturową?", "Ekologia w Europie - wybór przyszłości", "Rola internetu w integracji europejskiej".

Do konkursu zgłosiło się ponad 1800 szkół z całej Polski. W szkołach tych przez kilka miesięcy odbywały się lekcje europejskie, warsztaty, wykłady ekspertów. Uczniowie organizowali tematyczne wycieczki, pikniki, quizy a także przeprowadzali szkolne sondaże, których wyniki znalazły się w gazetkach wraz z refleksjami na temat współpracy ze szkołami innych krajów UE, prowadzonych z nimi dyskusji i organizowanych wspólnie zabaw.

Konkurs odbywał się we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś na poziomie regionalnym wsparcia organizacyjnego i merytorycznego udzielały szkołom Regionalne Centra Informacji Europejskiej. Konkurs organizowany jest od 2002 r. (PAP)

dsr/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)