Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Partnerstwo Wschodnie może zaszkodzić Rosji

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że
Partnerstwo Wschodnie (PW) może zaszkodzić dynamice stosunków jego kraju z państwami objętymi tym
zainicjowanym przez Unię Europejską programem.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że Partnerstwo Wschodnie (PW) może zaszkodzić dynamice stosunków jego kraju z państwami objętymi tym zainicjowanym przez Unię Europejską programem.

Ławrow powiedział to prezentując na posiedzeniu Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, główne założenia polityki zagranicznej Rosji.

"Wcielenie w życie zapisanych w koncepcji Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej propozycji integracyjnych - takich, jak zawarcie umów o stowarzyszeniu z UE, utworzenie stref wolnego handlu i wzajemne powiązanie systemów energetycznych - generalnie może zaszkodzić naszym planom w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES) i Unii Celnej" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow zauważył, że analiza realizacji tego programu nie daje jednak powodów do alarmistycznych nastrojów. W jego ocenie, PW nie przyniosło jak dotąd zauważalnych efektów.

"Widzimy wyraźny brak projektów mających szanse na urzeczywistnienie. Zadeklarowane środki finansowe są wyraźnie niewystarczające do osiągnięcia wytyczonych celów" - oznajmił.

Szef rosyjskiego MSZ przekazał, że jego resort uważnie monitoruje proces realizacji Partnerstwa Wschodniego, w tym przez pryzmat ewentualnego włączenia się Rosji do tych projektów, które okażą się dla Moskwy interesujące.

"Głównym warunkiem naszego udziału w programie jest uwzględnienie naszych interesów we wczesnych fazach prac nad poszczególnymi projektami" - powiedział.

W listopadzie zeszłego roku Ławrow poinformował, że Rosja ma zamiar przestudiować propozycję dołączenia do pojedynczych projektów w ramach PW. Z kolei prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Rosja nie widzi niczego nadzwyczajnego w tym programie i że w żaden sposób nie zamierza przeciwdziałać jego realizacji.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zbliżania do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. PW nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Inicjatywa zakłada wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (przez zawarcie m.in. umów stowarzyszeniowych), jak też wielostronnej współpracy regionalnej; przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu oraz liberalizację ruchu wizowego w długoterminowej perspektywie.

EwrAzES, która w zamyśle Moskwy ma być lokomotywą integracji gospodarczej na obszarze WNP, skupia Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Z kolei Unię Celną tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)