Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ławrow: Rosja nie zwiększa obecności wojskowej w Arktyce

0
Podziel się

Rosja nie planuje zwiększenia swej obecności
wojskowej w Arktyce mimo opublikowania w ubiegłym miesiącu
oficjalnego dokumentu, sugerującego takie kroki - oświadczył w
środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

bEiQpvnV

*Rosja nie planuje zwiększenia swej obecności wojskowej w Arktyce mimo opublikowania w ubiegłym miesiącu oficjalnego dokumentu, sugerującego takie kroki - oświadczył w środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. *

"Nie planujemy jakiegokolwiek wzmocnienia obecności naszych sił zbrojnych w Arktyce" - powiedział Ławrow dziennikarzom w Tromsoe w Norwegii, gdzie uczestniczył w spotkaniu Rady Arktycznej.

Przedstawiony w marcu przez Kreml dokument na temat planowanych przedsięwzięć w regionie arktycznym postuluje wzmocnienie tamtejszej straży przybrzeżnej i unowocześnienie jej wyposażenia, jak też stworzenie nowej grupy sił zbrojnych dla "zagwarantowania bezpieczeństwa militarnego w różnych warunkach wojskowo- politycznych".

bEiQpvnX

Według Ławrowa przeprowadzane zmiany w straży przybrzeżnej dotyczą jej roli poszukiwawczo-ratowniczej. "Podjęte decyzje zapewniają wzmocnienie potencjału straży przybrzeżnej, co jest ważne dla bezpieczeństwa działań w tym regionie" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji. Zaznaczył jednocześnie, że nie zamierza się uzupełniać stacjonujących w Arktyce jednostek bojowych nowymi siłami.

Członkami utworzonej w 1996 roku Rady Arktycznej są Kanada, Rosja, Norwegia, Dania, Islandia, Stany Zjednoczone, Szwecja i Finlandia. Na środowym spotkaniu w Tromsoe uzgodniono zacieśnienie współpracy w dziedzinie ratownictwa oraz zarządzania regionem i jego zasobami naturalnymi. (PAP)

dmi/ kar/

6437

bEiQpvoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)