Notowania

wiadomości
15.02.2012 14:49

Ławrow: Rosja przeciwna wykorzystywaniu ONZ do wsparcia zmian w Syrii

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Rosja nie będzie wspierać wykorzystywania Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu "uwiarygodnienia zmiany reżimu w Syrii".

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Rosja nie będzie wspierać wykorzystywania Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu "uwiarygodnienia zmiany reżimu w Syrii".

Zapowiedział, że w czwartek spotka się w Wiedniu z szefem francuskiej dyplomacji Alainem Juppe, z którym będzie rozmawiał o sytuacji w Syrii.

Ławrow oświadczył, że jest gotowy wysłuchać argumentów francuskich partnerów, ale zastrzegł, że "jeśli plan przewiduje wykorzystanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dla legitymizacji zmiany reżimu, to obawiam się, że międzynarodowe prawo na to nie zezwala i nie możemy poprzeć takiego podejścia". Rosyjski minister złożył taką deklarację w Wassenaar, na przedmieściach Hagi, po spotkaniu z szefem holenderskiego MSZ Urim Rosenthalem.

Zwrócił też uwagę, że próby "niektórych naszych partnerów", aby odizolować syryjski rząd są błędem. "Uważamy, że jedynie dialog polityczny może przynieść rozwiązanie, ale ten dialog powinien uwzględniać Syrię" - wskazał.

Rosyjski minister z uznaniem wypowiedział się także o zarządzeniu przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada referendum w sprawie nowej konstytucji, oceniając, że utoruje ono drogę innym partiom politycznym niż rządząca Baas. Referendum ma się odbyć 26 lutego.

Wcześniej Alain Juppe poinformował, że jego kraj rozpoczął w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozmowy z Rosją na temat nowej rezolucji w sprawie Syrii. Dodał, że Paryż chce utworzenia korytarzy pomocy humanitarnej w tym kraju.

Rada Bezpieczeństwa ONZ dotychczas nie zdołała zająć stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii, który zaczął się w marcu 2011 roku. Dwukrotnie, ostatnio 4 lutego, projekt rezolucji zawetowały Rosja i Chiny. Dokument zakładał ustąpienie prezydenta Asada i potępiał "nieprzerwane naruszanie" praw człowieka przez reżim w Damaszku.

Rozpoczęte na fali arabskiej wiosny antyrządowe demonstracje w Syrii z czasem przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął ok. 7 tys. ofiar. Styczniowy bilans ONZ mówił o 5,4 tys. zabitych. Od tego czasu ONZ nie aktualizuje liczby ofiar, ponieważ trudno jest weryfikować nadchodzące informacje o zabitych. (PAP)

ksaj/ ro/

10799288 10799217 10796650 10796683 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz