Notowania

czechy
02.01.2009 12:03

"Le Soir": Czechy rządzą w UE - trudno o coś gorszego

Trudno sobie teraz wyobrazić coś gorszego dla Unii Europejskiej niż objęcie przez Czechy przewodnictwa po Francji - pisze w piątek belgijski dziennik "Le Soir".

Podziel się
Dodaj komentarz

Trudno sobie teraz wyobrazić coś gorszego dla Unii Europejskiej niż objęcie przez Czechy przewodnictwa po Francji - pisze w piątek belgijski dziennik "Le Soir".

"Wziąwszy pod uwagę wyzwania, które się zapowiadają, czy rząd Mirka Topolanka stanie na wysokości zadania?" - zastanawia się komentator gazety.

Jego zdaniem problem nie tkwi ani w tym, że Czechy są małym, ani nowym krajem UE, ale raczej - w partii ODS premiera Topolanka.

"Główna partia koalicji rządzącej w Pradze jest eurosceptyczna i bez reszty proamerykańska. Podziela te same ideały europejskie, co brytyjscy konserwatyści, z którymi nawiązała bliskie stosunki, zwłaszcza w Parlamencie Europejskim. To wcale nie jest bez znaczenia, zważywszy, że w 2009 roku obywatele UE będą ponownie wybierać Parlament Europejski zaś Irlandczycy mają ponownie zagłosować w sprawie Traktatu z Lizbony" - pisze autor komentarza.

Za jeszcze gorsze dla Europy uważa stanowisko ODS w sprawach gospodarczych i ślepe zaufanie w wolny rynek. "Dziki kapitalizm poniósł klęskę, ale Praga obawia się nadmiaru regulacji!" - zauważa.

Podobnie jak wiele innych zachodnioeuropejskich gazet "Le Soir" zwraca też uwagę na eurosceptycyzm czeskiego prezydenta Vaclava Klausa, który sam z dumą określa się jako "europejski dysydent". (PAP)

kot/ ap/

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz