Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: propozycje KE dotyczące budżetu solidną bazą do rozmów

0
Podziel się:

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące budżetu na kolejnych siedem lat
są solidną bazą do rozmów - powiedział w poniedziałek w Warszawie komisarz UE ds. programowania
finansowego i budżetowego Janusz Lewandowski.

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące budżetu na kolejnych siedem lat są solidną bazą do rozmów - powiedział w poniedziałek w Warszawie komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetowego Janusz Lewandowski.

Sprawy nowej perspektywy budżetowej były omawiane w Warszawie na Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC). Wziął w niej udział m.in. Lewandowski.

"Testujemy w całej Europie propozycję, którą położyliśmy na stole 29 czerwca 2011 r. Dzisiaj usłyszeliśmy to, co jest najważniejsze (...) że to propozycja, która (...) została potraktowana również przez płatników netto, jako bardzo solidna baza wyjściowa do rozmów" - powiedział Lewandowski podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że podczas spotkania uzyskał potwierdzenie, że propozycja ta jest aktualna.

Lewandowski wskazał, że sygnały z parlamentów Europy są bardzo ważne. "Bardzo zależy nam, aby rozmawiać" - dodał. Wskazał, że w latach 2000-2010 budżet rozszerzonej Europy (z 15 do 27 państw) wzrósł o 37 proc., tymczasem budżety narodowe krajów członkowskich wzrastały niemal dwukrotnie szybciej.

Dodał, że celem KE był projekt, który - dzięki temu, że budżet UE realnie nie rośnie - nie prowokuje eurosceptycznej części opinii publicznej i płatników netto. Według komisarza kraje te mają teraz raczej problemy związane z pakietami ratunkowymi, a nie budżetem.

"Jednocześnie wobec tego nierosnącego budżetu są dobre wiadomości dla krajów uboższych, krajów na dorobku, takich jak Polska" - dodał.

Zgodnie z czerwcową propozycją KE nowy 7-letni budżet UE wyniesie 972,2 mld euro. KE proponuje utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę rolną i spójności, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE.

W obecnej siedmioletniej perspektywie na lata 2007-13 budżet UE wynosi 925 mld euro; w kolejnej ma wzrosnąć do 972,2 mld.

Środki przeznaczone na politykę spójności mają wynieść według propozycji KE 376 mld euro, z czego Polska otrzymałaby około 80 mld. Przy czym KE proponuje stworzenie nowej kategorii regionów przejściowych, które mogłyby korzystać z budżetu spójności.

Wspólna Polityka Rolna ma pozostać jedną z dwóch (po polityce spójności) najważniejszych unijnych polityk z budżetem wysokości 371,72 mld euro (nieznacznie mniej niż obecnie), z czego 281 mld byłoby przeznaczone na dopłaty bezpośrednie a 89,9 mld na rozwój obszarów rolnych. 30 proc. płatności bezpośrednich ma być uwarunkowane przestrzeganiem kryteriów środowiskowych w rolnictwie.

Poziom rolnych dopłat bezpośrednich ma być według założeń KE stopniowo zmieniany: zostanie zwiększony o jedną trzecią we wszystkich państwach UE, gdzie poziom dopłat bezpośrednich do hektara jest mniejszy niż 90 proc. średniej europejskiej - precyzuje dokument KE. Głównymi wygranymi są Łotysze, Litwini, Estończycy i Bułgarzy, którzy do tej pory mieli najniższy w Europie poziom dopłat bezpośrednich do hektara upraw.

Dla rolników z Polski nowy budżet oznacza zwiększenie dopłat bezpośrednich o "kilkadziesiąt euro" od hektara, według jednego z unijnych ekspertów.

W nowym wieloletnim budżecie KE proponuje też stworzenie specjalnego funduszu infrastrukturalnego, tzw. "connecting Europe", który ma być m.in. odpowiedzią na postulaty płatników netto. Fundusz, o łącznej wartości 50 mld euro (40 mld euro i 10 mld ze środków spójności) zastąpi obecne 8 mld euro przeznaczone na rozwój transeuropejskich sieci transportowych. KE proponuje także zwiększenie o 46 proc. środków na badania i innowacyjność (80 mld euro) oraz na młodzież (KE proponuje 15,2 mld euro na program wspierający edukację).

KE proponuje też - to nowość - by część budżetu zasilana była z opodatkowania transakcji finansowych oraz z części przychodów z podatku VAT (ale nie proponuje podwyższenia minimalnej stawki tego podatku)
. (PAP)

mmu/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)