Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: Polska powinna zgłosić ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE

0
Podziel się:

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" uważa, że umowa ACTA
może zaszkodzić polskim firmom. W ocenie Lewiatana Polska powinna wystąpić do Trybunału
Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie jej zgodności z unijnym prawem.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" uważa, że umowa ACTA może zaszkodzić polskim firmom. W ocenie Lewiatana Polska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie jej zgodności z unijnym prawem.

W stanowisku przesłanym PAP w poniedziałek Lewiatan zwraca uwagę, że międzynarodowa umowa ACTA, mająca na celu walkę z tzw. piractwem i podróbkami może zahamować szybki rozwój gospodarki internetowej. Może też negatywnie wpłynąć na kondycję małych i średnich firm, które mogą zrezygnować z innowacyjnych usług i inwestycji w środowisku cyfrowym obawiając się pociągnięcia do odpowiedzialności.

"Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które narosły wokół ACTA, Polska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie jej zgodności z prawem UE" - uważa PKPP Lewiatan.

W ocenie eksperta Lewiatana Magdy Piech najbardziej problematyczną sprawą jest ogólny charakter postanowień umowy. Może to w praktyce prowadzić do jej rozbieżnych interpretacji i przewlekłych postępowań sądowych pomiędzy właścicielami praw a pośrednikami internetowymi.

W ocenie PKPP Lewiatan, skoro już na etapie zawierania samej umowy, budzi ona tak wielkie kontrowersje, to można przypuszczać, że pojawią się one również po jej wejściu w życie. Może to zahamować rozwój wyjątkowo prężnie rozwijającej się dotąd gospodarki internetowej - zaznaczył Lewiatan. Niezbędne jest dostosowanie przepisów do warunków gospodarki cyfrowej i zapewnienie swobody przepływu treści - uważa organizacja pracodawców.

Zgodnie z postanowieniami końcowymi umowy ACTA strony biorące udział w negocjacjach mogę podpisać ją do 31 marca 2013 r. - zaznacza PKPP. W ocenie organizacji jest czas na merytoryczną debatę i przeanalizowanie konsekwencji przystąpienia Polski do tej umowy.

Lewiatan przypomina, że ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement to umowa międzynarodowa negocjowana od 2007 r., między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią, USA oraz Unią Europejską i jej państwami członkowskimi. ACTA tłumaczona jest jako "umowa mająca na celu przeciwdziałaniu obrotowi podróbkami". Dotyczy ona egzekwowania praw własności intelektualnej w ogóle, jednak jej najbardziej kontrowersyjna część odnosi się do ochrony własności intelektualnej w Internecie.

Decyzja o podpisaniu ACTA przez UE zapadła 15 grudnia 2011 r. Umowa jest obecnie analizowana przez Parlament Europejski, którego zgoda jest niezbędna dla podpisania umowy przez Unię. Aby UE była związana umową konieczne jest także jej ratyfikowanie przez wszystkie państwa członkowskie. W Polsce, uchwała Rady Ministrów o wyrażeniu zgody na podpisanie umowy została przyjęta w 25 listopada 2011 r. Jako datę podpisania umowy przez Polskę wskazywano 26 stycznia 2012 r. - zaznacza Lewiatan.(PAP)

ago/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)