Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan przeciwny przywilejom emerytalnym służb mundurowych

0
Podziel się:

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec
pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur -
ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

W piątek premier Donald Tusk rozmawiał na temat reformy emerytalnej ze związkami zawodowymi służb mundurowych. Ma ona polegać m.in. na wydłużeniu okresu pracy funkcjonariuszy mundurówki.

"Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy Polacy należeli do powszechnego systemu emerytalnego, w którym każdy ubezpieczony otrzyma emeryturę proporcjonalną do zgromadzonych składek i uzależnioną od przewidywanego czasu trwania życia w momencie przejścia na emeryturę" - uważa Mordasewicz.

Zdaniem eksperta Lewiatana, "objęcie powszechnym systemem emerytalnym osób, które rozpoczną pracę w służbach mundurowych od 1 stycznia 2012 roku jest działaniem właściwym, ale jego skutki będą odczuwalne dopiero za 30 lat". Lewiatan proponuje zatem, by osobom już pracującym w służbach mundurowych stopniowo wydłużać staż pracy niezbędny do uzyskania emerytury.

"Nie można akceptować marnotrawstwa, jakim jest odejście na emeryturę policjanta po 15 latach pracy, czyli w momencie, kiedy znajduje się w sile wieku i ma odpowiednie doświadczenie" - powiedział Mordasewicz.

Minister pracy Jolanta Fedak mówiła w środę PAP, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Jej zdaniem trzeba wydłużyć wiek emerytalny osób zatrudnionych w służbach mundurowych, np. o 10 lat.

O tym, że system emerytur mundurowych wymaga zmiany, mówił też we wtorek premier Donald Tusk. "Nie ma już przyzwolenia, nie ma już obrońców systemu, w którym 35-letni emeryt mundurowy uzyskuje przywileje emerytalne" - zaznaczył.

W służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc.

Pracownicy należący do powszechnego systemu emerytalnego muszą pracować do 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ich emerytury, zgodnie z nowym systemem emerytalnym obowiązującym od 1999 r., zależą od kwot, które uzbierają na swoich indywidualnych kontach w ZUS oraz w Otwartych Funduszach Emerytalnych. (PAP)

awk/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)