Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica chce informacji rządu na temat polskich wojsk w Afganistanie

0
Podziel się:

Klub Lewicy złożył w poniedziałek do marszałka Sejmu wniosek o
przedstawienie przez rząd informacji na temat polskiej misji wojskowej w Afganistanie.

Klub Lewicy złożył w poniedziałek do marszałka Sejmu wniosek o przedstawienie przez rząd informacji na temat polskiej misji wojskowej w Afganistanie.

Poseł Lewicy Tadeusz Iwiński powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu gościł w Warszawie szef NATO Anders Fogh Rasmussen, a przedstawiciele USA przeprowadzają konsultacje z najważniejszymi sojusznikami w sprawie kontyngentu w Afganistanie.

Jednocześnie podkreślił, że nie wiadomo, czy polskie władze podjęły jakieś decyzje w sprawie zwiększenia liczby naszych żołnierzy w Afganistanie. "Polskiemu społeczeństwu należy się informacja, czy i jakie zobowiązania zostały podjęte" - powiedział Iwiński.

W jego opinii, powinien zostać przygotowany kalendarz wycofania polskich oddziałów z Afganistanu, podobnie jak miało to miejsce w sprawie wycofania polskich wojsk z Iraku. W jego opinii, nie mogą na misję przyjeżdżać ci sami żołnierze po trzeci czy czwarty raz. Iwiński przypomniał, że to premier Donald Tusk mówił, że tym, czego potrzeba w Afganistanie jest sprzęt, a nie dodatkowi żołnierze.

"Słyszeliśmy też od szefa MON i szefa MSZ informacje, że nie da się wygrać tej batalii tylko zwiększając kontyngent wojskowy. Temu musi towarzyszyć zwiększona pomoc ekonomiczna, konsultacje z różnymi siłami politycznymi w Afganistanie" - mówił poseł Lewicy.

Media informowały ostatnio, że planowane jest wysłanie dodatkowych żołnierzy, którzy zasilą polski kontyngent w Afganistanie.

Obecnie stacjonuje w tym kraju ok. 65 tys. żołnierzy z USA i ok. 39 tys. z innych krajów NATO. W ramach podlegających NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF)stacjonuje obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, ok. 200 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.

Działania NATO w Afganistanie oraz współpraca sojuszników w ramach misji ISAF były głównym tematem spotkania premiera Tuska z sekretarzem generalnym NATO w ubiegłym tygodniu.

Operacja NATO w Afganistanie była też tematem ubiegłotygodniowej telefonicznej rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z amerykańską sekretarz stanu Hilary Clinton.

W komunikacie MSZ po tej rozmowie napisano m.in. że Clinton i Sikorski wyrazili nadzieję na spotkanie dwustronne przy okazji konferencji ministrów spraw zagranicznych NATO 3-4 grudnia w Brukseli.

Po obradach ministrów spraw zagranicznych w Brukseli planowane jest spotkanie krajów, których wojska wchodzą w skład ISAF. Według komunikatu MSZ "spodziewana jest dyskusja w gronie sojuszników na temat ewentualnych podobnych kroków ze strony państw uczestniczących w operacji afgańskiej".

Dziennik "New York Times" napisał w ubiegłym tygodniu, że prezydent USA Barack Obama chce, by sojusznicy wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tys. żołnierzy, lecz ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby.(PAP)

ajg/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)