Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewicowcy chcą w Europie referendum ws. bezwarunkowego dochodu

0
Podziel się

Zbieranie podpisów pod wnioskiem o europejskie referendum ws. wprowadzenia
bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego, który otrzymywałby każdy obywatel - zapowiedziały
we wtorek stowarzyszenia: Ryszarda Kalisza, Anny Grodzkiej, Piotra Ikonowicza oraz Zieloni.

bEqoNrgB

Zbieranie podpisów pod wnioskiem o europejskie referendum ws. wprowadzenia bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego, który otrzymywałby każdy obywatel - zapowiedziały we wtorek stowarzyszenia: Ryszarda Kalisza, Anny Grodzkiej, Piotra Ikonowicza oraz Zieloni.

Przewodniczący stowarzyszania "Dom Wszystkich Polska" Ryszard Kalisz podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Pałacu Kultury i Nauki, że zbieranie podpisów pod referendum europejskim na rzecz wprowadzenia bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego to wspólna inicjatywa.

"Działamy wspólnie, mamy sporo podpisów, ale chcielibyśmy, aby Polska (...) pomogła innym Europejczykom w zebraniu miliona podpisów" - podkreślił poseł.

bEqoNrgD

"Chcemy walczyć o takie rozwiązania polityczne (...) zarówno w Polsce, jak i w Europie" - wtórowała mu posłanka Twojego Ruchu Anna Grodzka, reprezentująca stowarzyszenie "Społeczeństwo fair". Przekonywała też, że nowoczesna lewica jest potrzebna Europie jak powietrze.

Szefowa partii Zielonych Agnieszka Grzybek dodała, że o wprowadzeniu takiego rozwiązania mówi się w Niemczech czy Szwajcarii.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Zielonych oraz stowarzyszeń: "Społeczeństwo fair", "Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej" i "Dom Wszystkich Polska".

W sprawie ustanowienia bezwarunkowego dochodu podjęto Europejską Inicjatywę Obywatelską. Rozwiązanie to umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

bEqoNrgJ

Kalisz pytany na konferencji we wrześniu, ile miałby wynieść w Polsce taki dochód - gdyby został wprowadzony - odparł, że szacunkowo "musiałby być na poziomie ponad 1000 zł, pewnie między 1000 a 2000". (PAP)

gł/ son/ jbr/

bEqoNrhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)