Notowania

wojna w libii
28.03.2011 06:35

Libia: Bombardowanie Sabhy. Sprzeczne doniesienia z Syrty

Świadkowie twierdzą, że nie ma śladów zdobycia Syrty przez przeciwników dyktatora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

[aktualizacja: 11:04]

Libijska agencja prasowa Jana poinformowała, że siły zachodnie zbombardowały miasto Sabha w środkowej Libii. Są ofiary wśród ludności cywilnej.

_ - Celem bombardowania, dokonanego przez krzyżowców i kolonialistów były zamieszkane obszary Sabhy _ - napisała Jana, dodając, że zniszczonych zostało _ kilka domów . - Na miejsce pospieszyły karetki pogotowia i strażacy _ - informuje Jana.

Saharyjska Sabha jest ostoją zwolenników libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

Nie ma oznak zdobycia przez libijskich powstańców Syrty, rodzinnego miasta Muammara Kadafiego - poinformował korespondent agencji Reutera, po wcześniejszych doniesieniach o przejęciu miasta. Według AFP siły Kadafiego zatrzymały powstańców 140 km od Syrty.

_ - Wszystko wygląda całkiem normalnie _ - twierdzi dziennikarz Reutera, który uczestniczył w wycieczce do Syrty zorganizowanej przez libijski rząd. Dodał, że w mieście widział trochę policji i wojska, ale nie było żadnych oznak walk.

Jak podała AFP, powstańcy zostali zatrzymani w poniedziałek rano przez siły rządowe przy wyjeździe z miasta Ben Dżawad, 140 km na wschód od Syrty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t135840.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zdanowski;al-kaida;szykuje;sie;do;przejecia;libii,183,0,798903.html) Zdanowski: Al-Kaida szykuje się do przejęcia Libii

Ben Dżawad zostało zdobyte przez powstańców w niedzielę. Jednak dziś rano siły rebelianckie znalazły się pod silnym ostrzałem oddziałów wiernych Kadafiemu na drodze prowadzącej z tego miasta do Nofilii, w kierunku Syrty.

Powstańcy wycofali się w kierunku Ben Dżawad i odpowiedzieli na ostrzał ciężkiej artylerii. O godzinie 10 czasu polskiego doszło do gwałtownej wymiany ognia - podała AFP.

Wcześniej rzecznik powstańców poinformował, że Syrta została zdobyta, a partyzanci nie spotkali się z większym oporem ze strony sił Kadafiego. Reuters zastrzegł jednak, że nie ma potwierdzenia tej informacji przez niezależne źródła.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwyciestwo;kaddafiego;bedzie;koszmarem,25,0,793369.html) Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem
Podczas weekendu powstańcy libijscy zajęli dwa kluczowe ośrodki naftowe na wybrzeżu: Ras al-Unuf i Bregę i kontynuowali marsz na Trypolis. Minister obrony USA Robert Gates mówił o oznakach wycofywania się sił Kadafiego na zachód Libii.

Z kolei libijska telewizja państwowa pokazała zdjęcia z Trypolisu, na których widać samochód Muammara Kadafiego w tłumie zwolenników. Jego samego nie można było jednak dostrzec.

Libijska telewizja zapewniła jednak, że Kadafi był w samochodzie. Białe auto otaczały setki zwolenników pułkownika, wiwatujących na jego cześć, wymachujących państwowymi flagami i wznoszących antyzachodnie hasła.

**

**

Koalicja uzbroi rebeliantów?

Brytyjski minister obrony Liam Fox zaprzeczył doniesieniom _ Sunday Timesa _, według których siły koalicyjne opracowują plany dozbrojenia libijskich partyzantów, by mogli skutecznej bronić się przed wojskami Kadafiego i przejść do ataku.

W wypowiedzi cytowanej przez BBC, Fox wskazał na embargo ONZ na dostawy broni do Libii, które zabrania zbroić powstańców. Odnotował zarazem ostatnie sukcesy powstańców na polu walki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t135909.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;wybrali;przyszly;rzad,98,0,799330.html) Rebelianci wybrali przyszły rząd

_ - Jeśli partyzanci będą nadal posuwać się wzdłuż wybrzeża w kierunku zachodnim, to będą kontrolowali coraz więcej terminali eksportowych libijskiej ropy. Zmieni to dynamikę sytuacji i równowagę sił _ - zaznaczył.

Szef brytyjskiego resortu obrony stwierdził, że celem koalicji nie jest odsunięcie Kadafiego od władzy, choć gdyby miało się okazać, że zostałby obalony, to byłaby to _ dodatkową premią _ dla koalicji.

NATO przejmuje dowodzenie nad _ Świtem Odysei _

Wczoraj NATO zdecydowało, że przejmuje dowodzenie nad operacją wojskową w Libii. Ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli zdecydowali o zaakceptowaniu planów operacyjnych.

NATO przejmuje dowodzenie libijską operacją. Zobacz reportaż CNN (ang.):

Po zatwierdzeniu planów operacyjnych potrzebna będzie jeszcze ich aktywacja, ale to kwestia godzin. Dyplomaci Sojuszu mówią, że samoloty NATO będą teraz odpowiedzialne za pilnowanie całej przestrzeni powietrznej nad Libią. Strefa zakazu lotów dotyczy zarówno wojsk Kaddafiego, jak i jego przeciwników.

Czytaj w Money.pl

Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz