Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia: Ocampo wzywa współpracowników Kadafiego, by go aresztowali

0
Podziel się:

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo
wezwał we wtorek bliskich współpracowników Muammara Kadafiego, by aresztowali libijskiego
przywódcę, gdyż w przeciwnym razie im samym grozi sąd.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo wezwał we wtorek bliskich współpracowników Muammara Kadafiego, by aresztowali libijskiego przywódcę, gdyż w przeciwnym razie im samym grozi sąd.

Choć Libia nie uznaje Trybunału, Ocampo powiedział, że kraj ma obowiązek "wykonać nakazy aresztowania" Kadafiego, jego syna i szefa wywiadu, które zostały wydane w poniedziałek.

Krąg współpracowników Kadafiego "może być częścią problemu i może zostać oskarżony, ale może być częścią rozwiązania", jeśli będzie współpracować z innymi Libijczykami i powstrzyma zbrodnie - wyjaśnił prokurator.

Według niego, inną możliwością jest aresztowanie pułkownika przez powstańców, którzy od połowy lutego sprzeciwiają się jego 41-letnim rządom.

W poniedziałek Ocampo spotkał się z ministrem sprawiedliwości Narodowej Rady Libijskiej Mohammedem Al-Allagim. "Rada wyraziła wolę wykonania nakazów aresztowania" - powiedział prokurator.

Zaznaczył, że NATO, które nie chce rozmieścić sił lądowych w Libii, nie jest upoważnione do aresztowania podejrzanych.

Ocampo uważa, że upadek reżimu Kadafiego to kwestia kilku miesięcy. "Za dwa, trzy miesiące gra będzie skończona" - ocenił prokurator. Według niego, nawet jeśli schwytanie Kadafiego potrwa dłużej, w końcu i tak stanie on przed sądem.

"To kwestia czasu. Wystarczy spojrzeć na to, co stało się z Mladiciem (...)" - dodał. Poszukiwany za zbrodnie wojenne i ludobójstwo z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-95) gen. Ratko Mladić został schwytany pod koniec maja. Ukrywał się przez blisko 16 lat.

W poniedziałek MTK wydał nakazy aresztowania Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama i szefa wywiadu libijskiego Abdullaha al-Senussiego, zarzucając im zbrodnie przeciwko ludzkości. Zdaniem prokuratorów, ponoszą oni odpowiedzialność za ofiary śmiertelne wśród cywilnych demonstrantów, którzy powstali w lutym br. przeciwko rządom Kadafiego.

MTK, który rozpoczął działalność w 2002 roku, nie dysponuje własną policją i wykonanie nakazu aresztowania zależy od państw założycielskich.

Rząd libijski odrzucił nakazy i zakwestionował uprawnienia Trybunału do ich wydania. Minister sprawiedliwości Mohammed al-Qamoodi nazwał MTK "narzędziem świata zachodniego do prześladowania przywódców Trzeciego Świata".

Jurysdykcja MTK nad Libią wynika z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1970 z 26 lutego 2011 roku. Władze libijskie kwestionują to, twierdząc, że skoro Libia nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, na mocy którego powołano MTK, decyzje Trybunału nie mogą jej dotyczyć.

Od wybuchu w połowie lutego rewolty w Libii zginęły, według prokuratora MTK, tysiące ludzi; według ONZ około 750 tysięcy osób uciekło przed przemocą ze swoich miejsc zamieszkania.(PAP)

jhp/ kar/

9289694 9289691

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)