Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 13:05

Libia: Premier: wybory do kongresu w ciągu ośmiu miesięcy

# Dżebril zapowiada, że ustąpi ze stanowiska premiera jeszcze w sobotę #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dżebril zapowiada, że ustąpi ze stanowiska premiera jeszcze w sobotę #

22.10. Amman (PAP/Reuters) - Wybory do kongresu, który napisze nową konstytucję i stworzy nowy rząd, powinny odbyć się w ciągu ośmiu miesięcy - oświadczył w sobotę tymczasowy premier Libii Mahmud Dżebril na organizowanym w Jordanii spotkaniu w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.

"Kongres narodowy, pewnego rodzaju parlament, będzie miał dwa zadania: sporządzenie nowej ustawy zasadniczej, w sprawie której odbędzie się referendum, a następnie utworzenie tymczasowego rządu do czasu przeprowadzenia pierwszych wyborów prezydenckich" - tłumaczył Dżebril.

Podkreślił, że obecnie priorytetem jest likwidacja broni z libijskich ulic, po trwającej kilka miesięcy wojnie domowej, i przywrócenie porządku oraz stabilizacji w kraju.

Premier tymczasowego rządu zapowiedział również, że najprawdopodobniej ustąpi ze stanowiska jeszcze w sobotę. Jak tłumaczył, planował to uczynić, gdy tylko jego gabinet przejmie kontrolę nad całym krajem. W czwartek siły tymczasowych władz przejęły kontrolę nad ostatnim bastionem reżimu Muammara Kadafiego, Syrtą. To w okolicach tego miasta zginął sam dyktator.

Tymczasowy premier Libii uczestniczy w trwającym do niedzieli specjalnym spotkaniu na temat wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w świecie arabskim. Konferencja organizowana jest w Jordanii, nad Morzem Martwym, w ramach Światowego Forum Ekonomicznego.

Jak zapowiedziały tymczasowe władze libijskie, całkowite wyzwolenie Libii zostanie ogłoszone w niedzielę w Bengazi, mieście często nazywanym kolebką rewolucji, która obaliła Kadafiego. Oświadczenie to ma zaakcentować to, co Narodowa Rada Libijska nazywa początkiem procesu budowania systemu demokratycznego w Libii. (PAP)

cyk/ jra/

10042216 10042623

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz