Notowania

izrael
12.05.2010 17:05

Liczba Arabów i Żydów zrówna się za 5 lat

Na terenie historycznej Palestyny będzie 6,2 mln Arabów i tyle samo Żydów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Do końca 2015 r. na terenie historycznej Palestyny będzie 6,2 mln Arabów i tyle samo Żydów *- podało w raporcie Palestyńskie Centralne Biuro Statystyczne. *

Obecnie na terytoriach palestyńskich mieszkają 4 mln ludzi - 2,5 mln na Zachodnim Brzegu Jordanu i 1,5 mln w Strefie Gazy. Przyrost naturalny na ziemiach palestyńskich wyniósł w 2007 roku 4,6 procent.

Średni *współczynnik dzietności *w Izraelu waha się między 2,96 - 2,88 dla ludności żydowskiej, a dla ludności arabskiej wynosi 3,84.
Zgodnie z danymi przedstawianymi przez izraelski Urząd Statystyczny, kraj ten zamieszkuje 7,6 mln ludzi, w tym 5,7 mln Żydów (75,5 proc.) oraz 1,5 mln Arabów (20,4 proc.).

Według źródeł palestyńskich liczba Palestyńczyków wzrosła ośmiokrotnie od czasu powstania państwa izraelskiego w 1948 roku.

Palestyńskie Centralne Biuro Statystyczne opublikowało te dane z okazji 62. rocznicy palestyńskiej ucieczki i wypędzenia podczas pierwszej wojny bliskowschodniej. 15 maja Palestyńczycy obchodzą dzień Nakby (_ nakba _ - po arabsku _ katastrofa _).

Z raportu wynika, że w 1948 roku liczba Palestyńczyków wynosiła 1,4 miliona. Z tego ponad połowa została wysiedlona na Zachodni Brzeg Jordanu, do Strefy Gazy i do państw trzecich. Obecnie liczbę Palestyńczyków na całym świecie szacuje się na około 10,9 miliona.

W Izraelu zwolennicy _ rozwiązania dwupaństwowego _ (tzn. państwa palestyńskiego obok państwa żydowskiego) wskazują na te tendencje demograficzne i ostrzegają, że liczba ludności arabskiej w regionie może przewyższyć liczbę ludności żydowskiej. Jedyną szansę na utrzymanie Izraela jako żydowskiego i demokratycznego państwa upatrują w podziale historycznej Palestyny.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Jerozolima: Demonstracja **Żydów** w dzielnicy arabskiej ]( http://news.money.pl/artykul/jerozolima;demonstracja;zydow;w;dzielnicy;arabskiej,198,0,613830.html )
* [ Ankara: Izrael głównym zagrożeniem dla pokoju ]( http://news.money.pl/artykul/ankara;izrael;glownym;zagrozeniem;dla;pokoju,2,0,606722.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz