Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liczba polskich uczniów za granicą wzrośnie

0
Podziel się:

Od 1 września nieznacznie zwiększy się liczba uczniów w tak zwanych szkolnych punktach konsultacyjnych, czyli szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych za granicą.

Liczba polskich uczniów za granicą wzrośnie
(sxc.hu/gokoroko)
bFfJhYOJ

Od 1 września nieznacznie zwiększy się liczba uczniów w tak zwanych szkolnych punktach konsultacyjnych, czyli szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych za granicą - podał MEN. Rok temu w placówkach tych naukę podjęło ponad 14,4 tysiąca uczniów.

W czwartek sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą zajęła się informacją na temat organizacji nauki dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2013-2014 w szkolnych punktach konsultacyjnych.

Oświatę w języku polskim za granicą tworzą szkolne punkty konsultacyjne przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych. Dodatkowo edukacją w języku polskim zajmują się szkoły społeczne prowadzone przez polskie parafie bądź stowarzyszenia polonijne. Organizuje je podlegający MEN Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji (ORPEG) za Granicą. Ośrodek podaje, że oświata polonijna obecna jest w 36 krajach.

bFfJhYOL

_ - W roku szkolnym 2013/2014 liczba uczniów w tych szkołach zwiększy się nieznacznie (w porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym - PAP). Szczególnie widoczny jest wzrost w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2012/2013 w szkolnych punktach konsultacyjnych i w Zespole Szkół w Atenach naukę podjęło ponad 14,4 tys. dzieci i młodzieży. Nauczanie prowadziło 607 nauczycieli _ - poinformował wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.

Zastrzegł jednak, że dokładna liczba uczniów w szkolnych punktach konsultacyjnych będzie znana dopiero za kilka tygodni po 1 września 2013 r. Wiceszef MEN zapewnił, że liczba tych szkół nie zmieni się i, że pieniądze na ich funkcjonowanie są zabezpieczone. _ - Na funkcjonowanie szkolnych punktów konsultacyjnych wydatkowano kwotę ok. 19,5 mln zł i podobne fundusze przeznaczone będą także w roku szkolnym 2013/2014 _ - powiedział Jakubowski. Dodał też, że w przyszłym roku mają być ujednolicone ich formy organizacyjne.

Informację dotyczącą oświaty polonijnej MEN wspólnie z MSZ przedstawiał również w kwietniu br. MEN podał wówczas, że w roku szkolnym 2012/2013 ORPEG dodatkowo skierował do pracy 80 nauczycieli. Przekazał też podręczniki służące nauczaniu m.in. języka polskiego, historii, geografii i kultury polskiej. W 2012 r. do 72 szkół polonijnych z 17 krajów trafiło ok. 11 tys. podręczników i pomocy dydaktycznych. MEN koordynuje też doskonalenie zawodowe dla nauczycieli polonijnych (w 2012 r. objęło ono ponad 1,1 tys. nauczycieli z 44 krajów).

Natomiast MSZ poinformował, że w ostatnich latach zwiększyła się kwota pieniędzy, które za pośrednictwem placówek konsularno-dyplomatycznych przekazywana jest na edukację Polaków za granicą. W 2011 r. przekazano sumę ponad 5,1 mln zł, natomiast w 2012 r. - ponad 11,1 mln zł. W 2013 r. r. MSZ planował wydać na ten cel ok. 12,8 mln zł. Poza dotacjami MSZ wspiera też oświatę polonijną dzięki przeprowadzanym konkursom na współpracę z Polonią i Polakami za granicą. MSZ podał, że w 2012 r. na ten cel przeznaczono ponad 17,8 mln zł, natomiast w 2013 r. ponad 20 mln zł.

bFfJhYOR

Podczas czwartkowego posiedzenia posłowie omawiali także informację MSZ na temat programu _ Szkoła Liderów Polonijnych _. W tym roku szkoła ta była organizowana po raz piąty; jest adresowana do aktywnych społecznie przedstawicieli środowisk polonijnych. W jej ramach odbywa się w Polsce dwutygodniowy cykl warsztatów, wykładów, spotkań oraz wizyt studyjnych. Projekt jest finansowany ze środków MSZ. W czwartek komisja zajęła się również tematem obozów i kolonii polonijnych organizowanych w Polsce dla dzieci i młodzieży z zagranicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Religia na maturze? MEN przekonuje, że... Egzamin maturalny nie może obejmować religii, a wynika to z zawartej w konstytucji i konkordacie zasady niezależności państwa od Kościoła katolickiego - przypomina ministerstwo edukacji.
Deklaracja ministra w sprawie szkół w Polsce Według wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego szkoły będą przygotowane na przyjęcie wszystkich sześciolatków w 1 września 2014 roku.
Szykują się kolejne, ważne zmiany w szkołach Wspieranie rozwoju młodszych dzieci oraz podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych - oto priorytety polityki oświatowej.
bFfJhYPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)