Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List polskich biskupów na VI Dzień Papieski

0
Podziel się:

Jan Paweł II nie był tylko głosicielem
miłosierdzia. On stał się autentycznym sługą miłosierdzia -
podkreślają biskupi w liście pasterskim, który zostanie odczytany
w niedzielę, poprzedzającą obchody 15 października VI Dnia
Papieskiego. Będzie im przyświecać hasło: "Jan Paweł II - Sługa
Miłosierdzia"

Jan Paweł II nie był tylko głosicielem miłosierdzia. On stał się autentycznym sługą miłosierdzia - podkreślają biskupi w liście pasterskim, który zostanie odczytany w niedzielę, poprzedzającą obchody 15 października VI Dnia Papieskiego. Będzie im przyświecać hasło: "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia"

Episkopat kieruje w liście uwagę wiernych na papieską encyklikę "Dives in misericordia" ("O Bożym miłosierdziu"). W niej to Jan Paweł II "Chrystusową przypowieść o synu marnotrawnym woli dostrzegać jako przypowieść o Miłosiernym Ojcu. Często wraca do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Obydwie przypowieści stanowią jedną całość o miłosiernym Bogu, o pełnym miłości miłosiernej człowieku".

Biskupi podkreślają, że Jan Paweł II w całym nauczaniu ukazywał Boga bogatego w miłosierdzie, a także człowieka, który jest naszym bratem. Mówił o miłosierdziu, ale i sam je czynił. Najjaskrawszym tego przejawem było spotkanie z zamachowcem Ali Agcą - przypominają biskupi.

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, hierarchowie zwracają uwagę na to, że nie jest ono przypadkowe. "Zagrożona jest godność człowieka przez brak miłosiernej miłości" - piszą. "Dwa bowiem są zagrożenia, które stoją przed współczesnym człowiekiem: pokusa całkowitej autonomii wobec Boga, a więc i niedostrzeganie Jego miłosiernej miłości, a także egoizm, a więc i obojętność w stosunku do człowieka". Na pytanie, co może uratować ludzką godność, biskupi odpowiadają: "Miłosierna miłość i cywilizacja miłości, o którą stale wołał Jan Paweł II".

"Miłosierdzie jest darem dla człowieka. Trzeba doświadczyć miłości miłosiernej Boga, by móc ją później przekazywać innym" - piszą biskupi. Wskazują na osobiste doświadczenie Karola Wojtyły, o którym pisał on w swej książce "Pamięć i tożsamość": "Objawienia Siostry Faustyny, skoncentrowane na tajemnicy Bożego miłosierdzia odnoszą się do czasu przed drugą wojną światową. To właśnie ten czas, w którym powstawały i rozwijały się owe ideologie zła, jakimi były nazizm i komunizm. Siostra Faustyna stała się rzeczniczką przesłania, iż jedyną prawdą, zdolną zrównoważyć zło tych ideologii jest ta, że Bóg jest Miłosierdziem - prawda o Chrystusie miłosiernym".

W ocenie Episkopatu, ustanowione przez Jana Pawła II Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach jest testamentem papieża dla Ojczyzny i całego Kościoła. "Jest znakiem wołającym o +wyobraźnię miłości+" - podkreślają biskupi.

Hierarchowie przypominają, że w czasie pontyfikatu Jana Pawła II odrodziła się polska "Caritas", podejmująca wiele inicjatyw społecznych. "Owocem pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny w 1999 roku stała się Fundacja +Dzieło Nowego Tysiąclecia+. Dziś służy ona przeszło 1600 młodym Polakom, pochodzącym ze środowisk niezamożnych, którzy dzięki pomocy Fundacji mogą dalej rozwijać swoje zdolności intelektualne. +Dzielmy się miłością+ - to zawołanie Dni Papieskich powinno być stale podejmowane w życiu. Podobnie jak słowa Papieża: +Starajmy się być prawdziwymi sługami miłosierdzia+" - piszą biskupi.

Dzień Papieski - przypomina Episkopat - obchodzony jest od 2001 roku zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Obchody, których organizatorem jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Corocznie towarzyszy im inne hasło. Począwszy od roku 2001 były to: "Pontyfikat Przełomów", "Jan Paweł II - Świadek Nadziei" "Jan Paweł II - Apostoł Jedności", "Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju" i "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy".

Dniu Papieskiemu towarzyszą sympozja, koncerty, różne imprezy, a teraz - po śmierci Jana Pawła II - także modlitwa o rychłe wyniesienie go na ołtarze. (PAP)

skz/ pz/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)