Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Listy kandydatów PO do PE bez zmian, w sobotę zatwierdzi je Rada Krajowa

0
Podziel się:

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej
zatwierdzi w sobotę listy kandydatów tej partii w wyborach do
Parlamentu Europejskiego. W posiedzeniu Rady udział weźmie m.in.
premier Donald Tusk.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdzi w sobotę listy kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W posiedzeniu Rady udział weźmie m.in. premier Donald Tusk.

Wiceszef PO Waldy Dzikowski poinformował PAP, że w środę szefowie partii w regionach na spotkaniu z sekretarzem generalnym PO, wicepremierem Grzegorzem Schetyną, nie przedstawili żadnych zastrzeżeń do rekomendacji zarządu partii.

W marcu zarząd krajowy PO przyjął rekomendacje kandydatów partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do końca miesiąca rady regionalne miały czas, aby odnieść się do rekomendacji i ewentualnie zaproponować poprawki.

Zgodnie z rekomendacją zarządu Platformy "jedynką" na liście w okręgu pomorskim jest europoseł Janusz Lewandowski, na miejscu drugim - marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski. Na miejscu 10 jest syn byłego prezydenta - Jarosław Wałęsa.

W okręgu kujawsko-pomorskim listę otwiera europoseł Tadeusz Zwiefka. "Jedynką" w okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim jest szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Krzysztof Lisek, na miejscu drugim - zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.

Listę warszawską otwiera unijna komisarz Danuta Huebner, na miejscu drugim jest były wiceszef PiS Paweł Zalewski, na miejscu trzecim - politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. W okręgu mazowieckim (Warszawa II) listę kandydatów otwiera wojewoda Jacek Kozłowski.

Jacek Saryusz-Wolski - obecnie szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego - będzie liderem listy PO w Łódzkiem. Europoseł Filip Kaczmarek otwiera listę PO w Wielkopolsce.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska jest "jedynką" listy PO w Lublinie.

Na Podkarpaciu listę kandydatów otwiera b. szef AWS i b. przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski, na miejscu drugim jest obecna posłanka Elżbieta Łukacijewska.

W Małopolsce "jedynką" jest szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun, na drugim miejscu - poseł Konstanty Miodowicz, na miejscu trzecim europoseł Bogusław Sonik.

Listę kandydatów na Śląsku otwiera eurodeputowany, b. premier Jerzy Buzek, na miejscu drugim eurodeputowany Jan Olbrycht. Na Dolnym Śląsku "jedynką" jest obecny europoseł Jacek Protasiewicz. W okręgu zachodniopomorskim listę PO otwiera poseł Sławomir Nitras.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że kształt list PO w eurowyborach będzie zależał od dwóch elementów: perspektywy wygrania wyborów i kwalifikacji kandydatów. Jego zdaniem kluczowe jest, aby liderami list byli ludzie, którzy mają "fundamentalne kwalifikacje".

Kandydaci PO - jak mówił Tusk - muszą znać chociaż jeden język obcy.

Dzikowski powiedział PAP, że Platforma liczy przynajmniej na 25 mandatów w wyborach.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych.(PAP)

mrr/ laz/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)