Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litewscy posłowie z wizytą na Pomorzu, w tym na Kaszubach

0
Podziel się:

Z czterodniową wizytą przebywają na Pomorzu litewscy posłowie - członkowie
Grupy ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Rzecząpospolitą Polską; spotkają się m.in. z polskimi
posłami skupionymi w podobnej grupie oraz z przedstawicielami Kaszubów.

Z czterodniową wizytą przebywają na Pomorzu litewscy posłowie - członkowie Grupy ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Rzecząpospolitą Polską; spotkają się m.in. z polskimi posłami skupionymi w podobnej grupie oraz z przedstawicielami Kaszubów.

Posłowie Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu RP, której przewodniczy Tadeusz Aziewicz(PO) towarzyszą gościom z Litwy podczas wizyty.

Aziewicz podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Gdańsku, że wizyta Litwinów jest bardzo ważnym wydarzeniem w relacjach między obydwoma krajami. "Otwiera ona nową sytuację w stosunkach polsko-litewskich po ostatnich trudnych latach" - zaznaczył poseł.

Jak zauważył, do niedawna w litewskim Sejmie nie istniała grupa odpowiedzialna za relacje między Polską a Litwą, a powstała po jesiennych wyborach parlamentarnych. "Jest to grupa przyjaciół Polski na Litwie" - dodał Aziewicz.

Również przewodniczący litewskiej Grupy ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z RP Michał Mackiewicz uważa, że powstanie grupy może przynieść pozytywne efekty. "W litewskim Sejmie mamy dużo ludzi, którzy lubią Polaków i chcą dbać o dobre stosunki między naszymi krajami" - powiedział Mackiewicz, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i prezes Związku Polaków na Litwie.

Przedstawiciele obu poselskich grup będą rozmawiać, jak ma wyglądać ich współpraca w trakcie trwających kadencji obu Sejmów; główny nacisk tych działań ma być położony na pogłębianie polsko-litewskich kontaktów kulturalnych, naukowych, społecznych oraz oświatowo-edukacyjnych.

Aziewicz zaznaczył, że jako miejsce pierwszego spotkania obu grup strona polska wybrała Pomorze, aby "pochwalić się osiągnięciami w zakresie współpracy z mniejszością etniczną, jaką są Kaszubi".

Dodał, że litewscy goście odwiedzą m.in. Kaszubski Uniwersytet Ludowy, spotkają się z przewodniczącym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który opowie m.in. o historii tej społeczności, organizacji nauczania języka kaszubskiego oraz obecności tego języka w przestrzeni publicznej, w tym na tablicach z nazwami miejscowości na terenie Kaszub.

Parlamentarzyści odwiedzą m.in. gminę Somonino, na terenie której obowiązują polskie i kaszubskie tablice.

Według Aziewicza w czasie wizyty, która rozpoczęła się w środę, a zakończy w sobotę, Litwini mają spotkać się też z Pawłem Olechnowiczem - prezesem Grupy Lotos, która jest właścicielem litewskiej spółki Geonafta zajmującej się m.in. poszukiwaniami i wydobyciem ropy.

W planach jest także spotkanie z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, złożenie wiązanek pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz zwiedzanie wystawy "Drogi do wolności".

Grupa ds. kontaktów międzyparlamentarnych z Polską liczy 38 osób. Jak podkreślali na czwartkowej konferencji jej członkowie, to około jednej czwartej wszystkich litewskich posłów. Z kolei bliźniacza - polska grupa liczy sobie 39 posłów.

Jak zaznaczył Aziewicz, ani polska, ani litewska grupa nie mają mocy decyzyjnych: obie działają na zasadzie zespołu polsko-litewskich przyjaciół. Poseł dodał, że rozwiązywaniem konkretnych problemów zajmuje się Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu oraz litewskiego Sejmasu.

Wśród kwestii poruszanych na spotkaniach Zgromadzenia są m.in. te związane z problemami mniejszości polskiej na Litwie. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość stosowania podwójnych - polskich i litewskich - nazw ulic i miejscowości na terenie, których Polacy zwarcie zamieszkują oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach. Mniejszość polska ma też problemy ze szkolnictwem polskim.

Program nowego, centrolewicowego rządu Litwy, w skład którego wchodzi m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, przewiduje m.in. zalegalizowanie podwójnych - obok litewskich także polskich - nazw miejscowości i ulic w rejonach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość polską oraz oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a ponadto rewizję niektórych założeń krytykowanej przez Polaków ustawy o oświacie.(PAP)

aks/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)