Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: ABC: więzienie CIA znajdowało się 10 km od Wilna

0
Podziel się:

Na Litwie istniało tajne więzienie CIA - twierdzi amerykańska telewizja ABC
News, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela litewskiego rządu i również
anonimowego byłego funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu. Według ABC, znajdowało się ono w
miejscowości Antaviliai, odległej od Wilna o 10 km.

Na Litwie istniało tajne więzienie CIA - twierdzi amerykańska telewizja ABC News, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela litewskiego rządu i również anonimowego byłego funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu. Według ABC, znajdowało się ono w miejscowości Antaviliai, odległej od Wilna o 10 km.

Według informacji ABC News, dostępnych także na portalu internetowym tej stacji, więzienie działało od września 2004 roku do listopada 2005 roku. Znajdowało się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym stworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchiwania. Równocześnie można tam było przetrzymywać osiem osób podejrzanych o terroryzm.

W ubiegłym tygodniu budynek ten obejrzeli posłowie sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony, którzy prowadzą śledztwo parlamentarne w sprawie więzień CIA.

Przewodniczący komitetu, poseł Arvydas Anuszauskas, w czwartek kategorycznie odmówił wszelkich komentarzy w tej sprawie do czasu, aż komisja przedstawi swoje wnioski. Ma to uczynić do 22 grudnia.

Anuszauskas zapowiedział, że komisja przesłucha wszystkich urzędników, którzy zajmowali w tamtym czasie stanowiska państwowe, m.in. prezydentów Algirdasa Brazauskasa i Valdasa Adamkusa.

Dotychczas byli prezydenci zaprzeczali temu, by na Litwie były więzienia CIA. Obecna prezydent Dalia Grybauskaite twierdzi, że ma "pośrednie podejrzenia", a "Zachód nie wątpi w to", że w kraju były tajne więzienia CIA.

Litwa jest trzecim krajem w Europie po Rumunii i Polsce, które podejrzewa się o obecność więzień CIA.

Jak zaznacza ABC News, cytując swego konsultanta, byłego głównego doradcę ds. terroryzmu w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richada Clarke'a, "nowe państwa były tak wdzięczne USA za przyjęcie ich do Sojuszu, że były gotowe zrobić wszystko, o co poproszą Amerykanie".

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)