Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Borusewicz: Polska popiera cele litewskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Polska popiera cele i zadania, jakie stawia Litwa w czasie swego przewodnictwa
w Radzie EU - powiedział w czwartek marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, występując podczas
uroczystego posiedzenia w litewskim Sejmie, inaugurującego prezydencję Litwy.

Polska popiera cele i zadania, jakie stawia Litwa w czasie swego przewodnictwa w Radzie EU - powiedział w czwartek marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, występując podczas uroczystego posiedzenia w litewskim Sejmie, inaugurującego prezydencję Litwy.

"Bardzo ważne są zadania związane z problemami gospodarki europejskiej, ograniczenie bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży, ustalenie instrumentów w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i plan implementacji około 70 aktów prawnych" - powiedział marszałek Borusewicz.

Wskazał, że "dla Polski szczególnie istotne są kwestie energetyczne" i że Polska "podobnie jak Litwa, liczy na budowę jednolitego rynku energii".

"Dla mnie, jako osoby związanej z Wybrzeżem, szczególne znaczenie ma również obecność wśród litewskich priorytetów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego" - powiedział Borusewicz. Zaznaczył, że "Polakom bardzo bliskie jest hasło +otwartej Europy+ współbrzmiące z polityką +otwartych drzwi+ promowaną przez Polskę wobec krajów aspirujących do Unii Europejskiej". Przypomniał, że oba kraje - Polska i Litwa - "od dawna angażowały się w pomoc Ukrainie w zbliżeniu z Unią".

Marszałek zapewnił, że "wspólnie będziemy zabiegali na forum unijnym, aby w listopadzie, podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz parafowanie takich umów z Gruzją i Mołdawią"; obiecał wsparcie eksperckie i organizacyjne Polski w "tworzeniu na Ukrainie instytucji demokratycznych i państwa prawa oraz adaptacji ustawodawstwa do wymogów Unii".

W swym wystąpieniu marszałek przypomniał też o wydarzeniach sprzed ponad 20 lat, gdy Litwa walczyła o niepodległość. "Należy pamiętać o tym, że Polska wówczas udzieliła Litwie moralnego wsparcia. +Solidarność+ z Gdańska przysłała stacje radiowe, maszyny drukarskie, które na szczęście się przydały. Należy pamiętać o tym heroicznym w naszych relacjach etapie po to, by docenić tą normalność, którą mamy obecnie" - powiedział marszałek.

W uroczystym posiedzeniu Sejmu, w którzy udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz Litwy na czele z prezydent Dalią Grybauskaite, a także wiceprzewodniczący PE Othmar Karas, przewodniczący parlamentów Irlandii, od której Litwa 1 lipca przejęła przewodnictwo oraz Grecji, której 31 grudnia przekaże prezydencję, Estonii, Łotwy i Chorwacji.

W południe w Wilnie przewodniczący parlamentów Irlandii, Litwy i Grecji Sean Barrett, Vydas Gedvilas i Athanassios Papaioannou podpisali deklarację o współpracy w realizacji zadań wynikających z przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Marszałek Bogdan Borusewicz gości w czwartek w Wilnie z jednodniową wizytą. Po południu spotka się z przewodniczącym Sejmu Litwy Vydasem Gedvilasem, a następnie uda się do odległego od Wilna o 20 km Niemenczyna, w którym starostą jest Mieczysław Borusewicz, kuzyn marszałka. Tu marszałek Borusewicz spotka się liderami lokalnej społeczności.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)