Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Chcą by Węgry broniły ich praw

0
Podziel się:

Polacy na Litwie zwrócili się do Viktora Orbana, premiera Węgier, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.

Litwa: Chcą by Węgry broniły ich praw
(orbanviktor.com)
bECMrMXp

Polacy na Litwie zwrócili się do Viktora Orbana, premiera Węgier, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.

- _ Od momentu przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej sytuacja prawna litewskich Polaków zamiast się polepszyć, zaczęła się pogarszać _ - czytamy w liście, który przekazali przedstawiciele Związku Polaków na Litwie do ambasady Węgier w Wilnie.

W liście został wyrażony niepokój z powodu zachodzących w kraju procesów, gdy _ hasło "Litwa dla Litwinów" do niedawna wykrzykiwane tylko przez ulicznych radykałów, dziś transformuje się w programy polityczne niektórych partii reprezentowanych w litewskim Sejmie _.

bECMrMXr

Polacy w przekazanym liście przedstawili szereg problemów, z którymi się borykają. Przypomnieli, że przed półtora rokiem na Litwie wygasła ustawa o mniejszościach narodowych, a nowa dotychczas nie została przyjęta. Poprzednia zezwalała m.in. na używanie w życiu publicznym języka mniejszości narodowych.

- _ Od połowy lat 90. został wprowadzony 5-procentowy próg wyborczy dla organizacji mniejszości narodowych, a granice jednomandatowych okręgów wyborczych na Wileńszczyźnie zostały w sposób sztuczny poszerzone o tereny, które zamieszkuje większość litewska, tak by Polacy w nich nie stanowili większości. Utrudnia to społeczności polskiej wybór swych przedstawicieli do Sejmu _ - czytamy w liście.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t116729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;o;obronie;polakow;na;litwie,200,0,737480.html) Kaczyński o obronie Polaków na Litwie
Odnotowano w nim również problem zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie, pisowni nazwisk polskich i przyjętej w marcu ustawy o oświacie, która - jak się zaznacza - _ jest jaskrawym przykładem ignorowania przez władze praw mniejszości narodowych _.

- _ Wyżej wymienione problemy nie mają szans na pozytywne rozwiązanie zgodne z duchem i standardami prawnymi dzisiejszej Europy. Prosimy pana jako przywódcę państwa, które aktualnie przewodniczy Unii Europejskiej, o podjęcie spraw litewskich Polaków na forum unijnym oraz obronę prawa autochtonicznych mniejszości narodowych na Litwie _ - napisano w liście.

bECMrMXx

Przekazaniu listu, który odebrał charge d'affaires Ferenc Blaumann, towarzyszyła ponad 100-osobowa pikieta przedstawicieli społeczności polskiej. Przedstawiciel węgierskiej placówki powiedział, że list przekaże premierowi Orbanowi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;rozczarowana;litewska;decyzja,106,0,799594.html) Polska rozczarowana litewską decyzją W szkołach mniejszości polskiej część lekcji będzie musiała być prowadzona po litewsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t79477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polakom;na;litwie;potrzebne;tez;pieniadze,24,0,799768.html) Polakom na Litwie potrzebne też pieniądze Marszałek Senatu komentuje niekorzystną dla Polski decyzję litewskiego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/litwini;nie;przejeli;sie;protestami;polakow,16,0,795664.html) Litwini nie przejęli się protestami Polaków Tamtejszy Sejm przyjął ustawę o oświacie, która zmusi uczniów polskich szkół do nauki po litewsku.
bECMrMXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)