Notowania

wiadomości
12.04.2013 17:36

Litwa chce, by w jej negocjacjach z Gazpromem uczestniczyła KE

Litwa chce by, w jej negocjacjach z Gazpromem - jedynym dostawcą gazu do tego kraju - uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Litwa chce by, w jej negocjacjach z Gazpromem - jedynym dostawcą gazu do tego kraju - uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej.

"Zaproponujemy, by przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczyli w grupie, która będzie prowadziła negocjacje ze stroną rosyjską" - powiedział w piątek dziennikarzom premier Litwy Algirdas Butkeviczius po zakończeniu rządowego posiedzenia na temat negocjacji z Gazpromem w sprawie dostaw i ceny gazu.

W piątek w litewskich mediach ukazała się niepotwierdzona informacja, że Gazprom jest skłonny zmniejszyć ceny gazu dla Litwy o 20 proc. w zamian za zawarcie długoterminowej umowy - do 2020 roku, zapewnienie tranzytu gazu do obwodu kaliningradzkiego i odroczenie wdrożenia trzeciego pakietu energetycznego.

Premier Litwy zaprzecza tej informacji i zapewnia, że na razie żadnych propozycji Gazprom nie złożył. Według premiera Algirdasa Butkevicziusa, w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem uzyskał zapewnienie, że "Gazprom pogodził się z tym, że Litwa wdraża unijny trzeci pakiet energetyczny i żadnych żądań nie będzie wysuwał".

W piątek poinformowano, że do negocjacji z Gazpromem na Litwie zostanie powołana grupa ekspertów, której będzie przewodniczył minister energetyki Jarosław Niewierowicz.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mki/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz