Notowania

polska
21.06.2010 10:26

Litwa: Media: Wybór prezydenta zdecyduje o polityce Polski

Wynik wyborów prezydenckich w Polsce zadecyduje o stanowisku kraju w takich kwestiach, jak wprowadzenie euro, reformy w dziedzinie ochrony socjalnej i wyprowadzenie polskiego kontyngentu z Afganistanu - piszą w poniedziałek litewskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wynik wyborów prezydenckich w Polsce zadecyduje o stanowisku kraju w takich kwestiach, jak wprowadzenie euro, reformy w dziedzinie ochrony socjalnej i wyprowadzenie polskiego kontyngentu z Afganistanu - piszą w poniedziałek litewskie media.

Media odnotowują też, że zmiana prezydenta w Polsce nie będzie miała wpływu na stosunki polsko-litewskie.

W dzienniku "Lietuvos Żinios" czytamy: "Bronisław Komorowski jest uważany za polityka proeuropejskiego, zwolennika reform liberalnych i wyprowadzenia wojsk z Afganistanu". Natomiast Jarosław Kaczyński - jak odnotowuje dziennik - "po objęciu stanowiska prezydenta zamierza walczyć z przestępczością i korupcją. Jego zdaniem, za wcześnie jest jeszcze na wyrzeczenie się złotego".

"Po wyborach okaże się, jaką politykę przyjmie kraj w kwestii wprowadzenia euro, misji w Afganistanie i reform socjalnych" - pisze dziennik "Respublika".

Litewskie media w poniedziałek cytują dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomira Dębskiego, który w wywiadzie dla agencji BNS wyraził opinię, że "niezależnie od tego, kto zwycięży w wyborach, stanowisko Polski w stosunkach polsko-litewskich nie ulegnie zmianie".

"Wśród polityków w Polsce dominuje zgodna opinia, że Litwa jest ważnym partnerem w polityce zagranicznej Polski" - zaznaczył Dębski. Niemniej, zdaniem eksperta, na stosunki pomiędzy oboma krajami rzutuje sytuacja rafinerii w Możejkach, którą zarządza polski PKN Orlen, a także sytuacja polskiej mniejszości na Litwie.

Zapytany, jaki wpływ na stosunki polsko-litewskie ma sytuacja polskiej mniejszości na Litwie, Dębski odpowiedział: "Sytuacja ta podważa zaufanie Polski do Litwy. Litewscy politycy nie dotrzymali wielu obietnic. To negatywnie wpływa na obraz Litwy w Polsce. Nieważne więc, który z kandydatów w wyborach wygra, już istniejąca negatywna opinia zawsze będzie dominująca".

Andrzej Pukszto, kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, uważa, że dla Polaków z Litwy nie ma większego znaczenia, kto będzie prezydentem Polski: Komorowski czy Kaczyński.

"W kwestii opieki nad Polakami mieszkającymi za granicą w Polsce nie ma podziału" - podkreślił Pukszto w poniedziałkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio znad Wilii.

Aleksandra Akińczo(PAP)

aki/ keb/ kar/ jbr/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz