Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Na cmentarzu na Rossie złożono szczątki żołnierza AK

0
Podziel się:

Na cmentarzu wojennym na wileńskiej Rossie, w kwaterze żołnierzy AK poległych
w operacji "Ostra Brama", zostały złożone w sobotę do grobu szczątki zamordowanego 19 kwietnia 1944
r. Juliana Szweda ps. "Grzegorz". Szczątki ekshumowano w podwileńskich Gulbinach.

Na cmentarzu wojennym na wileńskiej Rossie, w kwaterze żołnierzy AK poległych w operacji "Ostra Brama", zostały złożone w sobotę do grobu szczątki zamordowanego 19 kwietnia 1944 r. Juliana Szweda ps. "Grzegorz". Szczątki ekshumowano w podwileńskich Gulbinach.

Szwed był profesorem Szkoły Handlowej w Wilnie i kierownikiem komórki "N" (zajmującej się działalnością propagandową wymierzoną w Niemców) w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Wileńskiego AK.

Uroczystość, która została zorganizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) przy współpracy Solecznickiego Oddziału Związku Polaków na Litwie, została poprzedzona mszą św. żałobną, którą odprawił ks. Tadeusz Jasiński.

W homilii podkreślił on, że "żegnamy dziś człowieka, który wiele lat czekał na ten pogrzeb i który swoje życie złożył w ofierze na ołtarzu ojczyzny w walce o wolną i niepodległą Polskę".

W uroczystości symbolicznego pochówku wzięli udział: sekretarz ROPWiM Andrzej Przewoźnik, biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, wnuki Juliana Szweda a także weterani i kombatanci.

Uczestnicząca w pogrzebie wnuczka Juliana Szweda - Małgorzata z domu Zieleńska powiedziała w rozmowie z dziennikarzem PAP, że dzięki Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa może przeżywać wspomnienia o dziadku osobiście, a jednocześnie ma poczucie sprawiedliwości, że dziadek doczekał się godnego pochówku.

Cmentarz położony w dzielnicy Rossa w Wilnie został założony w 1801 roku. W skład nekropolii, która zajmuje ponad 10 hektarów, wchodzą: Stara i Nowa Rossa, cmentarz wojskowy (wojenny) oraz mauzoleum Matka i Serce Syna.

Na Rossie spoczywają polscy żołnierze polegli w latach 1919-1920 oraz 1939-1945. Spośród znanych postaci pochowani tutaj są m.in.: historyk Joachim Lelewel, pisarz Władysław Syrokomla oraz prawnik Tadeusz Wróblewski. Niezwykle ważnym dla Polaków miejscem na Rossie jest mauzoleum, w którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka. Na czarnej granitowej płycie nagrobnej znajdują się cytaty z poematów Słowackiego:"Beniowskiego" i "Wacława".

skz/ cyk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)