Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Na Rossie odrestaurowano pomnik harcerki Maryny Grzesiakowej

0
Podziel się:

Na wileńskim cmentarzu na Rossie odbyła się w niedzielę ceremonia poświęcenia
odrestaurowanego pomnika Maryny Grzesiakowej, założycielki w okresie międzywojennym wileńskiej
drużyny harcerek - "Czarna Trzynastka".

Na wileńskim cmentarzu na Rossie odbyła się w niedzielę ceremonia poświęcenia odrestaurowanego pomnika Maryny Grzesiakowej, założycielki w okresie międzywojennym wileńskiej drużyny harcerek - "Czarna Trzynastka".

W uroczystości udział wzięli nie tylko harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, ale też druhowie z Polski i Holandii z drużyn noszących nazwę "Czarna Trzynastka".

Niedzielna ceremonia zakończyła trzydniowy zlot w Wilnie "Czarnych Trzynastek" z okazji 90. rocznicy założenia przez harcmistrza Józefa Grzesiaka 13. Wileńskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego.

"Grób Maryny Grzesiakowej jest ważnym miejscem nie tylko dla nas, wileńskich harcerzy, ale też dla wszystkich harcerskich +trzynastek+. Cieszymy się, że dzisiaj wspólnie możemy się modlić w tym miejscu" - powiedział PAP druh przewodnik Jan Łuczyński.

Odnowienie pomnika kosztowało prawie 13 tys. litów (ponad 16 tys. złotych). Pieniądze uzbierano w czasie harcerskich kwest na cmentarzu na Rossie. Podstawę pomnika stanowił beton, który z czasem zaczął się kruszyć. "Zastąpiliśmy beton granitem, na którym zostały umocowane poprzednie płyty marmurowe" - powiedział przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, podharcmistrz Adam Błaszkiewicz.

Druhowie ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie opiekują się nie tylko grobami harcerzy na Rossie, ale też mogiłami żołnierzy polskich. Od lat dbają o porządek w kwaterze wojskowej na Rossie.

W 1920 roku starsi harcerze z krakowskiej "Czarnej Trzynastki" pod przewodnictwem Józefa Grzesiaka wyruszyli na wojnę. Wojenny szlak zakończyli w Wilnie i powrócili do Krakowa. Grzesiak postanowił pozostać w Wilnie, gdzie założył rodzinę żeniąc się z sanitariuszką Marią Bobrowicz.

Nazywana przez harcerzy Maryną, Maria Grzesiakowa, zmarła w 1942 roku. Józef Grzesiak w 1945 roku został aresztowany i skazany przez Sowietów na 10 lat gułagu. Do Polski powrócił w 1955 roku i jeszcze przez wiele lat pracował na rzecz harcerstwa.

Harcerstwo na Litwie zostało odrodzone w 1991 roku. Jedna z pierwszych odrodzonych drużyn przyjęła nazwę "Czarnej Trzynastki".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)