Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II

0
Podziel się

Otwarcie wystawy w litewskim parlamencie pt. "Jan Paweł II: Bądźcie świadkami
Chrystusa" zainaugurowało w środę na Litwie obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w tym
kraju.

bErkaNQl

Otwarcie wystawy w litewskim parlamencie pt. "Jan Paweł II: Bądźcie świadkami Chrystusa" zainaugurowało w środę na Litwie obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w tym kraju.

"Wypowiedziane w czasie wizyty słowa papieża Jana Pawła II nadal nam towarzyszą, ciągle przypominają o konieczności zachowania w życiu codziennym uczciwości, szacunku, sprawiedliwości, odpowiedzialności i solidarności" - napisała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w liście odczytanym podczas otwarcia wystawy.

Pielgrzymka Ojca Świętego na Litwę nastąpiła tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, kilka dni po wycofaniu z Litwy wojsk radzieckich. W ocenie arcybiskupa kowieńskiego Sigitasa Tamkevicziusa "dla Litwy - rozpoczynającej życie w wolności - ta pielgrzymka miała szczególne znaczenie". "Papież wzywał do budowania wolnej Litwy bez rozłamów, bez wskazywania, kto zwyciężył, a kto przegrał" - powiedział Tamkeviczius.

bErkaNQn

"Wizyta papieża, błogosławionego Jana Pawła II na Litwie przed 20 laty była jednym z najbardziej wyrazistych momentów w historii niepodległości naszego kraju" - napisał w środę dziennik "Lietuvos Rytas". Odnotował m.in., że podczas tej pielgrzymki "w swoich modlitwach i przemówieniach Ojciec Święty podkreślał wagę stosunków polsko-litewskich"; zaznaczał, że "Ostra Brama jest świątynią wszystkich wiernych, miejscem jedności, gdzie na modlitwie przed obliczem Matki Boskiej gromadzą się Litwini, Polacy, Białorusini, Ukraińcy".

Otwarta w środę wystawa w parlamencie prezentuje fragmenty wypowiedzi błogosławionego Jana Pawła II skierowane do wiernych w dniach pielgrzymii we wrześniu 1993 roku. Są to słowa wypowiedziane w Wilnie, Kownie, na Górze Krzyży i w Szydłowie. Wypowiedzi są bogato ilustrowane zdjęciami osobistego fotografa papieża Arturo Mari, polskiego fotografa Grzegorza Gałązki, a także zdjęciami litewskich fotografików Viliusa Jasinevicziusa i Jerzego Karpowicza.

W środę wieczorem w Wilnie zostanie wykonana msza muzyczna "Missa Magna Beatificationis specjalnie napisana przez Michała Lorenca na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II.

W ciągu najbliższych dni obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II będą odbywały się w całej Litwie, a zakończą się we wtorek uroczystym posiedzeniem Sejmu.

bErkaNQt

Wizyta Jana Pawła II na Litwie w dniach 4-8 września 1993 roku była jedyną wizytą papieża w tym kraju.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

bErkaNQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)