Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Premierowi nie ufa 88 proc. obywateli

0
Podziel się

Premierowi Litwy Andriusowi Kubiliusowi nie ufa 88 proc. rodaków - wskazuje
najnowszy sondaż instytutu Baltijos tyrimai przeprowadzony na zamówienie informacyjnej agencji
ELTA.

bEiQiPOt

Premierowi Litwy Andriusowi Kubiliusowi nie ufa 88 proc. rodaków - wskazuje najnowszy sondaż instytutu Baltijos tyrimai przeprowadzony na zamówienie informacyjnej agencji ELTA.

Od roku premier pozostaje najbardziej nielubianym politykiem. W ciągu miesiąca notowania Kubiliusa spadły o cztery punkty procentowe.

Według socjologa z Uniwersytetu Wileńskiego Romasa Lazutki, cytowanego w czwartek przez dziennik "Respublika", "instytucja premiera nie sprzyja wysokim notowaniom, ale o tak niskim zaufaniu (8 proc.), jakie ma Kubilius, zadecydowała też arogancja szefa rządu".

bEiQiPOv

"W retoryce premiera często odczuwalna jest aluzja, iż ludzie są głupi. (...) Premier ładnie potrafi rozmawiać tylko w radiu, ale nie potrafi podjąć niezbędnych dla kraju decyzji" - twierdzi prof. Lazutka.

Według sondażu Baltijos tyrimai, do grona najbardziej niepopularnych polityków na Litwie należą też poseł Arunas Valinska, który do polityki przyszedł z show-biznesu (nie ufa mu 79 proc. respondentów) i eurodeputowany, honorowy przewodniczący współrządzącej partii konserwatywnej Vytautas Landsbergis (nie ufa mu 77 proc.).

Największym zaufaniem w kraju cieszy się prezydent Dalia Grybauskaite - 83 proc., były prezydent Valdas Adamkus - 61 proc. i przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene - 60 proc.

Sondaż został przeprowadzony w daniach 20-30 lipca. Wzięło w nim udział 1001 respondentów w wieku od 15 do 74 lat.

bEiQiPOB

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/

bEiQiPOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)