Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Rozpoczęło się wielkie sprzątanie cmentarza na Rossie

0
Podziel się:

Przed zbliżającym się 1 listopada rozpoczęło się wielkie sprzątanie na
wileńskim cmentarzu na Rossie, najstarszej nekropolii miasta, która w ubiegłym roku obchodziła 210
rocznicę założenia.

Przed zbliżającym się 1 listopada rozpoczęło się wielkie sprzątanie na wileńskim cmentarzu na Rossie, najstarszej nekropolii miasta, która w ubiegłym roku obchodziła 210 rocznicę założenia.

W czwartek ruszyła też akcja "Światełko dla Rossy", podczas której są zbierane znicze. Zostaną one zapalone na cmentarzu w dniu Wszystkich Świętych.

Obie akcje odbywają się z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. W ciągu tygodnia zamierza się m.in. uporządkować prawie 13 tys. grobów i zebrać kilka tysięcy zniczy.

Tradycyjnie w wielkim sprzątaniu, odbywającym się dwa razy do roku: jesienią przed 1 listopada i wiosną przed 3 maja, udział biorą głównie uczniowie z polskich szkół Wilna i Wileńszczyzny. Z każdym rokiem, coraz aktywniej w tę akcję włączają się też uczniowie ze szkół litewskich.

"Największy ruch w sprzątaniu będzie w przyszłym tygodniu, ale już dzisiaj mamy pierwszych ochotników. Są to uczniowie z polskiej szkoły w Miednikach (miejscowości odległej od Wilna o 20 km - PAP) i litewskiej szkoły im. Daukantasa w Wilnie" - powiedziała PAP kierowniczka cmentarza Nijole Minasianiene.

Stara Rossa jest podzielona na 19 kwater. Kwatery rozdzielone zostały między poszczególne szkoły, które stale się nimi opiekują.

"Taka opieka nad Rossą jest dla uczniów swoistą lekcją wychowania patriotycznego, a także historii" - mówi prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska.

Na cmentarzu na Rossie złożone jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego, są tam groby jego matki, brata, siostry i pierwszej żony.

Na Rossie pochowani są też profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, m.in. historyk Joachim Lelewel, nauczyciel Adama Mickiewicza. Są tam również groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy: Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, a także dwojga dzieci Stanisława Moniuszki i wielu innych znanych osób.

"Ten cmentarz to historia Polski, ale też Litwy, a przede wszystkim Wilna i Wileńszczyzny" - mówi Klimaszewska i przypomina, że ponad 90 proc. grobów na tym cmentarzu pozbawionych jest opieki osób bliskich. Dlatego też przed kilkoma laty Komitet zainicjował akcję "Światełko dla Rossy".

W ubiegłym roku zebrano ponad 3 tys. zniczy, które harcerze i młodzież szkolna zapalili na grobach na Rossie 1 listopada.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)