Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Sejm wyeliminował LEO LT z projektu budowy elektrowni atomowej

0
Podziel się:

Nową elektrownię atomową na Litwie i dwa mosty energetyczne (litewsko-polski i
litewsko-szwedzki) będzie budował litewski rząd, a nie narodowa spółka inwestycyjna LEO LT, która
została powołana w celu realizacji tych projektów energetycznych. Zdecydował tak Sejm, nowelizując
we wtorek ustawę o powołaniu LEO LT.

*Nową elektrownię atomową na Litwie i dwa mosty energetyczne (litewsko-polski i litewsko-szwedzki) będzie budował litewski rząd, a nie narodowa spółka inwestycyjna LEO LT, która została powołana w celu realizacji tych projektów energetycznych. Zdecydował tak Sejm, nowelizując we wtorek ustawę o powołaniu LEO LT. *

Nowelizując ustawę, Sejm jednocześnie zwiększył udział rządu w spółce, a także wyraził zgodę na to, by rząd podjął decyzję w sprawie likwidacji spółki LEO LT bądź jej reorganizacji.

"Takiej spółki, jaka była dotychczas, nie będzie" - powiedział we wtorek dziennikarzom premier Andrius Kubilius.

W marcu br. Sąd Konstytucyjny orzekł, że przyjęta ustawa o powołaniu LEO LT jest sprzeczna z konstytucją, że nie zapewnia ona przejrzystości finansowania budowy siłowni atomowej i sprzyja monopolizacji rynku.

Sejm został zobowiązany do poprawienia ustawy. Niektórzy posłowie uważają, że to nie wystarczy i spółkę należy zlikwidować.

Litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas zapewnił, że nie zważając na zmianę inwestora, elektrownia atomowa, którą jest wspólnym projektem Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, zostanie wybudowana w 2018 roku.

Tymczasem opozycja wątpi w realizację tego projektu.

"Wątpię, by Litwa kiedyś wybudowała elektrownię atomową. Zmarnowaliśmy czas i zaufanie międzynarodowych partnerów" - powiedziała posłanka partii socjaldemokratycznej Birute Viesaite.

Ustawa o powołaniu narodowego inwestora strategicznego została przyjęta w lutym ubiegłego roku. LEO LT (Lithuanian Electricity Organisation) to największe na Litwie przedsiębiorstwo z udziałem kapitału państwowego i prywatnego. Obecnie rząd ma 62 proc. udziału w LEO LT, a "NDX energia", prywatny inwestor - 38 proc.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ drag/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)