Notowania

wiadomości
18.06.2012 13:23

Litwa: Szef MSZ: ze stosunków z Polską znikła współpraca na pokaz

Ze stosunków polsko-litewskich znikła współpraca na pokaz, a rozpoczęła się współpraca realna - ocenia minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ze stosunków polsko-litewskich znikła współpraca na pokaz, a rozpoczęła się współpraca realna - ocenia minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis.

"Należy przyznać, że z naszych stosunków znikła współpraca na pokaz" - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Lietuvos Żinios" minister Ażubalis. Jednocześnie opowiedział się za zwiększeniem oficjalnych kontaktów, "ale do tego powinny dążyć obie strony".

W ocenie szefa litewskiej dyplomacji niesłuszne jest twierdzenie, że "kiedyś w stosunkach z Polską wszystko było dobrze, a teraz - źle". Minister odnotował, że stanowiska obu krajów podczas przygotowań do niedawnego szczytu NATO w Chicago były zbieżne. Podobnie rzecz ma się z przyszłą perspektywą finansową Unii Europejskiej.

"Świadczy to o tym, że nasza współpraca w projektach wielostronnych nie zmieniła się" - podkreślił Ażubalis. Wskazał, że ostatnio zaktywizowała się współpraca Litwy i Polski w dziedzinie energetycznej, a także, że Polska jest drugim krajem pod względem wielkości inwestycji na Litwie.

Zdaniem ministra ogólna tendencja w stosunkach polsko-litewskich jest pozytywna. "W miarę możliwości uwzględniamy opinię Polski, nie łamiemy jednak swoich ustaw i konstytucji. Niezależnie od narodowości, wszyscy obywatele naszego państwa są równi i tak powinno być" - powiedział szef MSZ Litwy.

Obserwatorzy litewskiej sceny politycznej krytykują władze Litwy za ostatnie ochłodzenie stosunków z Polską.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz