Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Uczniowie z Kielc odnawiali Cmentarz Bernardyński

0
Podziel się

KZA) - Na Cmentarzu Bernardyńskim, jednej z najstarszych nekropolii w Wilnie, pięciu uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach odrestaurowało dziewięć nagrobków. Zrobili to w czasie dziesięciodniowych praktyk konserwatorskich.
"Cmentarz Bernardyński jest częścią naszej wspólnej - polskiej i litewskiej - historii. Praktyka tu jest nie tylko okazją do zgłębianie wiedzy konserwatorskiej, ale też wiedzy historycznej" - powiedziała PAP konserwator zabytków, szefowa Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej, Grażina Dremaite.
Uczniowie z Kielc na cmentarzu bernardyńskim pracowali już przed rokiem.
"W ubiegłym roku odnawiali groby profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego. W tym roku - zwykłych ludzi. Znaleźli nawet dwa groby zakopane w ziemi. Odkopali, wyczyścili. Jesteśmy bardzo zadowoli z ich pracy" - powiedziała Dremaite.
Od czterech lat na Cmentarzu Bernardyńskim trwają intensywne prace restauratorskie.
W 2005 roku polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz litewska Fundacja Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej zawarły porozumienie, na mocy którego do 2010 roku, na 200-lecie założenia nekropolii, ma być ona odnowiona. Pieniądze wykładają rządy Polski (ok. 500 tys. euro) i Litwy.
Odnowiono już około 100 nagrobków. Są to przede wszystkim groby powstańców z 1863 roku, żołnierzy AK, profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego. W tym roku zamierza się odnowić jeszcze 20 nagrobków.
"Nie damy rady odnowić całego cmentarza. 120 nagrobków to mniej niż połowa całości, ale przynajmniej cmentarz ma jako taki wygląd" - mówi Dremaite.
W przyszłym roku z okazji 200-lecia Cmentarza Bernardyńskiego, który m.in. znajduje się na liście najpiękniejszych nekropolii w Europie, odbędzie się konferencja, zostanie też wydana duża monografia cmentarza.
Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/

bEgmzDoB

KZA) - Na Cmentarzu Bernardyńskim, jednej z najstarszych nekropolii w Wilnie, pięciu uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach odrestaurowało dziewięć nagrobków. Zrobili to w czasie dziesięciodniowych praktyk konserwatorskich. "Cmentarz Bernardyński jest częścią naszej wspólnej - polskiej i litewskiej - historii. Praktyka tu jest nie tylko okazją do zgłębianie wiedzy konserwatorskiej, ale też wiedzy historycznej" - powiedziała PAP konserwator zabytków, szefowa Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej, Grażina Dremaite. Uczniowie z Kielc na cmentarzu bernardyńskim pracowali już przed rokiem. "W ubiegłym roku odnawiali groby profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego. W tym roku - zwykłych ludzi. Znaleźli nawet dwa groby zakopane w ziemi. Odkopali, wyczyścili. Jesteśmy bardzo zadowoli z ich pracy" - powiedziała Dremaite. Od czterech lat na Cmentarzu Bernardyńskim trwają intensywne prace restauratorskie. W 2005 roku polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz litewska Fundacja Wspierania
Współpracy Polsko-Litewskiej zawarły porozumienie, na mocy którego do 2010 roku, na 200-lecie założenia nekropolii, ma być ona odnowiona. Pieniądze wykładają rządy Polski (ok. 500 tys. euro) i Litwy. Odnowiono już około 100 nagrobków. Są to przede wszystkim groby powstańców z 1863 roku, żołnierzy AK, profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego. W tym roku zamierza się odnowić jeszcze 20 nagrobków. "Nie damy rady odnowić całego cmentarza. 120 nagrobków to mniej niż połowa całości, ale przynajmniej cmentarz ma jako taki wygląd" - mówi Dremaite. W przyszłym roku z okazji 200-lecia Cmentarza Bernardyńskiego, który m.in. znajduje się na liście najpiękniejszych nekropolii w Europie, odbędzie się konferencja, zostanie też wydana duża monografia cmentarza. Aleksandra Akińczo (PAP) aki/ ala/

bEgmzDpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)