Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: W sprawie tajnych więzień CIA padają konkretne nazwiska

0
Podziel się:

Możliwością wwiezienia nieoficjalnie na Litwę osób oskarżanych o terroryzm
interesował się w 2003 roku ówczesny szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (DBP) Litwy Meczys
Laurinkus - oznajmił w piątek były prezydent Litwy, zdymisjonowany w 2004 roku, a obecnie
europarlamentarzysta Rolandas Paksas.

Możliwością wwiezienia nieoficjalnie na Litwę osób oskarżanych o terroryzm interesował się w 2003 roku ówczesny szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (DBP) Litwy Meczys Laurinkus - oznajmił w piątek były prezydent Litwy, zdymisjonowany w 2004 roku, a obecnie europarlamentarzysta Rolandas Paksas.

Paksas po złożeniu zeznań przed parlamentarną komisją śledczą, która bada domniemane istnienie na Litwie tajnego więzienia CIA, powiedział dziennikarzom, że przed kilkoma laty, gdy zajmował stanowisko prezydenta, Laurinkus pytał go w poufnej rozmowie o możliwość wwiezienia do kraju osób oskarżonych przez USA o terroryzm.

Paksas twierdzi, że nie wyraził na to zgody.

Laurinkus, który obecnie jest ambasadorem Litwy w Gruzji, potwierdził, że taka rozmowa z Paksasem rzeczywiście miała miejsce. Zaznacza jednak, że ponieważ nie uzyskał zezwolenia, nie powracał więcej do tego tematu.

Według informacji ABC News więzienie CIA na Litwie działało od września 2004 roku do listopada 2005 roku, w miejscowości Antaviliai, 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym stworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań. W Antaviliai można było - twierdzi ABC News - przetrzymywać równocześnie osiem osób podejrzanych o terroryzm.

Litwa jest jednym z trzech krajów Europy (obok Rumunii i Polski), podejrzewanych o to, że na ich terenie były więzienia CIA. ABC News, cytując swego konsultanta, byłego głównego doradcę ds. terroryzmu w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Richarda Clarke'a, podaje, że "nowe państwa były tak wdzięczne USA za przyjęcie ich do Sojuszu, że były gotowe zrobić wszystko, o co poproszą Amerykanie".

Sejmowa komisja bezpieczeństwa narodowego i obrony prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego więzienia CIA na Litwie. Swoje wnioski ma przedstawić do 22 grudnia.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)