Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa zaostrza kontrolę wieprzowiny z Polski

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii Jarosława Naze
#

# dochodzi wypowiedź zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii Jarosława Naze #

20.02. Wilno (PAP) - Litwa zaostrza kontrolę wieprzowiny z Polski, to wynik wykrycia w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików - podał czwartkowy dziennik gospodarczy Verslo Żinios. Polska Główna Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że to zwykła procedura.

"Wspólnie z Państwową Inspekcją Podatkową i Służbą do Badań Przestępstw Finansowych (FNTT) zaostrzymy kontrolę hurtowników oraz wwożoną przez nich wieprzowinę i wyroby mięsne" - powiedział szef litewskiej służby weterynaryjnej Jonas Milius, wskazując, że - zgodnie z aktami prawnymi Unii Europejskiej - Litwa nie może zakazać wwozu mięsa z Polski.

Według zapowiedzi Miliusa litewska służba weterynaryjna będzie prowadziła kontrolę jakości sprowadzanych produktów z Polski, a inspekcja podatkowa i FNTT będą prowadziły kontrolę rachunkowości i ruchu finansów spółek. Nie wyklucza się, że część sprowadzanego z Polski na Litwę mięsa nie jest księgowana.

Wzmożona zostanie też kontrola mieszkańców pogranicza, którzy wwożą artykuły spożywcze na Litwę.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jarosław Naze podkreślił, że nie są to żadne obostrzenia, ale normalna procedura. "Takie kontrole są zrozumiałe, każdy kraj chce się zabezpieczyć przez tym niebezpiecznym wirusem" - wyjaśnił Naze w czwartek PAP.

Poinformował też, że podobne kontrole wprowadzono w Polsce po wykryciu ASF na Litwie: monitorowane są transporty świń, które wjechały z Litwy do naszego kraju.

W 2013 r. Polska eksportowała na Litwę 1,3 tys. ton żywej trzody chlewnej wobec 2,6 tys. ton w 2012 r. Natomiast import z Litwy żywych świń w ubiegłym roku wyniósł 28,6 tys. ton wobec 17,3 tys. ton rok wcześniej. W sumie w 2013 r. Polska sprzedała na Litwę 11,8 tys. ton świeżej, schłodzonej lub mrożonej wieprzowiny o wartości 22,4 mln euro, w 2012 r. było to 9 tys. ton o wartości 19 mln euro.

Polska w ubiegłym roku wyeksportowała ok. 438 tys. ton o wartości 912 mln euro. Najwięcej, bo połowę eksportu tego mięsa trafia do krajów UE.

24 stycznia wirus ASF znaleziono u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią. W związku z tym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi. (PAP)

awy/ aki/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)