Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Będzie więcej kolejowych połączeń cargo z Chin do Łodzi

0
Podziel się:

Będzie więcej regularnych towarowych połączeń kolejowych z chińskiego Chengdu
do Łodzi - zapowiedział w czwartek na spotkaniu z mediami Tomasz Grzelak z zarządu spółki Hatrans
będącej operatorem pociągu w Polsce.

Będzie więcej regularnych towarowych połączeń kolejowych z chińskiego Chengdu do Łodzi - zapowiedział w czwartek na spotkaniu z mediami Tomasz Grzelak z zarządu spółki Hatrans będącej operatorem pociągu w Polsce.

Wyraził nadzieję, że do końca 2013 roku będzie można mówić o dwóch stałych połączeniach między tymi miastami.

Pierwsze regularne połączenie kolejowe cargo z Chengdu do Łodzi ruszyło w kwietniu tego roku. Pociągi towarowe pokonują trasę liczącą prawie 10 tys. km w ciągu 12-14 dni. To szybciej, niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską, co zajmuje nawet do 45 dni. Trasa pociągu przebiega przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Pociąg z kontenerami z Chin przyjeżdża na stację Łódź Olechów, skąd towary są rozwożone do centrów logistycznych w Polsce i w Europie.

Przewozy realizuje firma Chengdu Hatrans YHF Intermodal Logistics, a łódzka firma logistyczna Hatrans jest operatorem pociągu w Polsce. Spółka dysponuje centrum dystrybucyjnym na łódzkim Olechowie; oferuje także usługi logistyczne, transportowe oraz celne.

W czwartek w łódzkim urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie strony chińskiej i polskiej, na którym rozmawiano o dalszych planach związanych z tym połączeniem kolejowym. Przewodniczący delegacji chińskiej - Chen Zhongwei zwrócił uwagę, że dzięki temu pociągowi udało się stworzyć most łączący te dwa miasta. "Naszym celem jest stworzenie z Chengdu bramy do Chin Zachodnich, a z Łodzi bramy do Europy" - powiedział podczas konferencji prasowej.

Dodał, iż liczy, że uda się skrócić czas przejazdu pociągu oraz zwiększyć ilość przesyłanego towaru. Według niego jednym z najważniejszych celów tego projektu jest rozwój centrów dystrybucyjnych i logistycznych przy obydwu stacjach.

O skróceniu czasu przejazdu mówił również Grzelak, który jest przekonany, że pociąg z Chengdu do Łodzi może jechać 10-12 dni. Przyznał, że w planach jest uruchomienie drugiego regularnego połączenia. "Myślę, że do końca roku będziemy mogli mówić o dwóch stałych połączeniach" - powiedział dziennikarzom. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień dodał, że w perspektywie dwóch, trzech lat może to być siedem połączeń w tygodniu.

Chengdu to stolica Syczuanu na zachodzie Chin. Miasto liczy 14 mln mieszkańców, jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach. Chińskie władze wyznaczyły stolicy Syczuanu rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy. (PAP)

jaw/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)