Notowania

wiadomości
18.11.2012 18:40

Łódź: Dobiega końca 16. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Koncert norweskiej piosenkarki Rebekki Bakken z zespołem zakończy w niedzielę wieczorem w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej 16. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 30 wydarzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncert norweskiej piosenkarki Rebekki Bakken z zespołem zakończy w niedzielę wieczorem w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej 16. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 30 wydarzeń.

Rebekka Bakken - norweska kompozytorka, autorka tekstów i piosenkarka jazzowa - zaprezentuje repertuar inspirowany tekstami chrześcijańskim oraz dawnymi tradycyjnymi melodiami religijnym, jak również kilka własnych kompozycji.

Koncert zatytułowano "Teatrowi Logos na XXV-lecie", bowiem tegoroczny festiwal zbiegł się z jubileuszem 25-lecia istnienia Teatru Logos działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.

Teatr rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 r. Do tej pory przygotował 46 spektakli premierowych i zagrał 1800 przedstawień. Wielokrotnie gościł za granicą, m.in. w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii czy w USA.

  1. edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej trwała 17 dni i towarzyszyły jej słowa austriackiego poety i prozaika Rainera Marii Rilkego "Sztuka jest rozleglejszą, śmielszą odmianą miłości. Jest miłością do Boga".

W programie imprezy znalazło się ponad 30 wydarzeń - spektakle teatralne, koncerty, wystawy i wykłady, a w Łodzi wystąpili artyści z 16 krajów.

Na festiwalu z koncertami lub recitalami wystąpili m.in. zespół Eternal Voyage, który tworzy sześciu muzyków z różnych krajów, Jan Garbarek, Jan Trebunia Tutka z zespołem, Anna Szałapak czy Stanisława Celińska. Można było posłuchać też jazzu, muzyki gospel oraz muzyki cerkiewnej.

Swoje przedstawienia teatralne pokazały m.in. Teatry Współczesny i Powszechny z Warszawy, Teatr Banialuka z Bielsko-Białej czy irańska Grupa Teatralna Yasetamam. Polski Teatr Tańca Balet Poznański wystawił przedstawienie "Desert" na podstawie "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Nie zabrakło wystawy grafik i malarstwa.

W czasie festiwalu odprawiono także trzy msze św. - zaduszkową za zmarłych twórców kultury, mszę św. w intencji twórców kultury i dziękczynną.

Wydarzenia odbywały się w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w klubie "Wytwórnia", Teatrze Powszechnym, Teatrze Muzycznym oraz Kościele Środowisk Twórczych, który wraz z Teatrem Logos tworzy Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi. (PAP)

szu/ jaw/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz