Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy uhonorowane nagrodą WHO

0
Podziel się:

Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy
działające w ramach Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi zostało
uhonorowane doroczną nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
za badania w zakresie promocji zdrowia na rok 2009.

*Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy działające w ramach Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi zostało uhonorowane doroczną nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za badania w zakresie promocji zdrowia na rok 2009. *

Nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów ufundował Kuwejt. Zostanie ona uroczyście wręczona w czasie obrad 62. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, które odbędzie się 21 maja w Pałacu Narodów w Genewie.

Jak poinformowała PAP kierownik Centrum dr Elżbieta Korzeniowska, o przyznaniu nagrody zdecydowała Rada Wykonawcza WHO. "Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie promocji zdrowia. Do tej nagrody każde z państw członkowskich WHO mogło nominować tylko jednego kandydata" - powiedziała PAP Korzeniowska.

Jury podkreśliło, że Centrum jest jedyną instytucją badawczą i wdrożeniową, która od początku lat 90. ub. stulecia w sposób kompleksowy i systematyczny bada i analizuje stan oraz uwarunkowania promocji zdrowia populacji pracujących w Polsce. Równocześnie uczestniczy ono w licznych międzynarodowych projektach badawczych i aplikacyjnych w tym zakresie.

Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy istnieje od 1996 roku. Nie koncentruje się tylko na pracach badawczych. Inicjuje i koordynuje także m.in. działania tzw. Ogólnopolskiej Sieci Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. "To jest sieciowa struktura funkcjonująca na terenie całego kraju głównie na bazie Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy, która ma na celu wspierania pracodawców w projektach dotyczących promocji zdrowia pracowników" - wyjaśniła Korzeniowska.

Centrum prowadzi m.in. badania świadomości społecznej, zachowań i stylów życia związanych ze zdrowiem różnych grup społeczeństwa, w tym analizy społecznych nierówności w zdrowiu.

"Staramy się ustalić co ludzie myślą o zdrowiu, jak to swoje zdrowie traktują, jak wobec niego postępują. Czyli prowadzimy analizy świadomości zdrowotnej, sposobu myślenia o zdrowiu, przekonań na ten temat" - dodała szefowa Centrum.

Prowadzi ono także systematyczny monitoring stanu realizacji działań prozdrowotnych w zakładach pracy w skali kraju oraz zmian zachodzących w tym zakresie.

"Analizujemy jak pracodawcy, jak firmy podchodzą do sprawy zdrowia swoich pracowników i jakie działania w tym zakresie podejmują. Zajmujemy się także tworzeniem metodologii i uczymy pracodawców, lekarzy służby Medycyny Pracy i innych organizacji, zasad organizowania programów czy też wskazywania obszarów, w których można wspierać pracodawców i współpracować w tym zakresie" - zaznaczyła kierownik nagrodzonego Centrum. (PAP)

szu/ itm/ jbr/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)