Notowania

wiadomości
01.08.2011 14:26

Łódź: Kwiaty na grobach uczestników Powstania Warszawskiego

Msza święta, syreny alarmowe o godz. 17 oraz składanie kwiatów przy powstańczych mogiłach na Starym Cmentarzu - to najważniejsze elementy, poniedziałkowych łódzkich uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Msza święta, syreny alarmowe o godz. 17 oraz składanie kwiatów przy powstańczych mogiłach na Starym Cmentarzu - to najważniejsze elementy, poniedziałkowych łódzkich uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

Msza święta odprawiona zostanie w łódzkim kościele garnizonowym p.w. św. Jerzego. Celebrował jej będzie ks. biskup Adam Lepa. Po zakończeniu mszy na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej złożone zostaną kwiaty na grobach łodzian biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

W Łodzi pochowany jest m.in. gen. bryg. Edward Franciszek Pfeiffer ps "Radwan", który w powstaniu warszawskim dowodził Grupą Śródmieście Północ - Radwan. Po upadku powstania trafił do obozu w Bergen-Belsen. Zmarł w 1964 roku.

Kolejnym wojskowym, którego mogiła znajduje się na tej łódzkiej nekropolii jest płk. Konstanty Kułagowski. W czasie powstanie był szefem Wydziału Zrzutów Oddz. V Komendy Głównej AK. Zmarł w 1977 roku.

Na Starym Cmentarzu znajdują się również groby harcerek, które uczestniczyły w powstaniu warszawskim: Marii i Jadwigi Wocalewskich oraz Barbary Marty Nazdrowicz ps. "Wiewiórka".

Siostry Wocalewskie współtworzyły łódzkie harcerstwo. W momencie wybuchu powstania przebywały w Warszawie w jednym z internatów dla dziewcząt, który był tymczasową siedzibą Komendy Pogotowia. 4 sierpnia zostały zabrane - wraz z innymi instruktorkami harcerskimi - przez Niemców. Zginęły w nieznanych okolicznościach prawdopodobnie pędzone były przed czołgami atakującymi pozycje powstańcze.

W Łodzi pochowana jest także dh. Barbara Marta Nazdrowiczówna ps. "Wiewiórka". W Powstaniu Warszawskim zgłosiła się do Batalionu Odwet II Obwód V Rejon 3 Odcinek Golski. Poległa od odłamka w drugiej połowie września. Została pochowana na Polu Mokotowskim. Po wojnie jej rodzice wrócili do Łodzi i szczątki córki pochowali na Starym Cmentarzu. Wystawili jej wspaniały grób-pomnik, który stał się symbolem dla łodzian. Przez wiele lat był to jedyny grób w Łodzi, jedyne publiczne miejsce, w którym umieszczono napis "Powstanie Warszawskie".

W związku z 67. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego o godz. 17.00 w całym województwie łódzkim na minutę włączone zostaną syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. (PAP)

jaw/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz