Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Nagrody 23. Festiwalu Komiksu i Gier

0
Podziel się:

Paweł Piechnik za komiks "Link" otrzymał w sobotę Grand Prix międzynarodowego
konkursu na krótką formę komiksową podczas 23. Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Podczas
festiwalowej gali uczczono także jubileusz 30-lecia magazynu "Fantastyka".

Paweł Piechnik za komiks "Link" otrzymał w sobotę Grand Prix międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową podczas 23. Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Podczas festiwalowej gali uczczono także jubileusz 30-lecia magazynu "Fantastyka".

Na tegoroczny konkurs na krótką formę komiksową artyści z Polski a także z Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii nadesłali 144 prace.

Pierwszą nagrodę otrzymali: Dennis Wojda i Sebastian Skrobola za pracę "Ghost Kids: The Ribbon", drugą jury przyznało Robertowi Popieleckiemu i Marcinowi Podolcowi za pracę "Pretekst" a trzecią zdobyli Mateusz Wiśniewski i Krystian Garstkowiak za "Borders of Reality". Przyznano także trzy wyróżnienia. Zdaniem jury na tegoroczny konkurs nadesłano wiele prac na wysokim poziomie.

Podczas gali świętowano 30. rocznicę powstania miesięcznika "Fantastyka" - od 1990 roku ukazującego się pod nazwą "Nowa Fantastyka". Magazyn otrzymał "Doktorat Humoris Causa", czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Dyrektor festiwalu Adam Radoń podkreślił, że magazyn był bardzo ważny dla istnienia i rozwoju komiksu w Polsce.

"Od samego początku magazyn +Fantastyka+ promował i pokazywał komiks w Polsce i wielu twórców zaczęło w nim swoją pracę i karierę" - mówił Radoń.

Z okazji jubileuszu miesięcznika Narodowe Centrum Kultury i festiwal wyróżniły okolicznościowymi medalami 20 osób związanych z "Fantastyką". Otrzymali je m.in. Jacek Dukaj, Maciej Parowski, Bogusław Polch i pośmiertnie Janusz A. Zajdel. Wręczono także nagrody ministra kultury - Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je Jacek Gdaniec, Wojciech Łowicki oraz Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.

Za najlepszy album komiksowy ostatniego roku festiwalowa publiczność uznała "Czasem", którego autorami są Grzegorz Janusz i Marcin Podolec a wydawcą wyróżnionym "za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską" zostało wydawnictwo Centrala z Poznania.

Łódzki festiwal uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy. Na tegoroczny przyjechało ponad 20 zagranicznych gości, m.in. rysownik Simon Bisley, scenarzysta Brian Azzarello oraz angielski ilustrator Dave McKean. Festiwalowa publiczność ma też okazję spotkać się z artystami z Włoch, Francji, Hiszpanii, Ukrainy oraz kilkudziesięcioma polskimi autorami.

Fani mogą także kupić najnowsze wydawnictwa oraz wziąć udział w warsztatach. Festiwalowi, który zakończy się w niedzielę, towarzyszy ponad 20 wystaw. Program imprezy uzupełnia strefa dziecięca i Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego. Nie zabrakło również specjalnej strefy gier - komputerowych, planszowych i strategicznych.

Centrum festiwalowym tradycyjnie jest Łódzki Dom Kultury, ale imprezy odbywają się także w kilku innych miejscach.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych. (PAP)

szu/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)