Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Nowa "Tosca" i 40-lecie pracy dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego

0
Podziel się:

Premierę opery "Tosca" Giacomo Pucciniego przygotowuje na piątek Teatr Wielki w
Łodzi. Nowa realizacja tej opery to także okazja do świętowania jubileuszu 40-lecia pracy
artystycznej jednego z najlepszych polskich dyrygentów operowych Tadeusza Kozłowskiego.

*Premierę opery "Tosca" Giacomo Pucciniego przygotowuje na piątek Teatr Wielki w Łodzi. Nowa realizacja tej opery to także okazja do świętowania jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej jednego z najlepszych polskich dyrygentów operowych Tadeusza Kozłowskiego. *

"Tosca", nazywana muzycznym kryminałem, jest najpopularniejszym dziełem scenicznym Giacomo Pucciniego. Prapremierę miała 14 stycznia 1900 r. w Rzymie i do dziś stanowi stałą pozycję repertuaru scen operowych świata.

Najnowszą inscenizację w łódzkiej operze wyreżyserowali Janina Niesobska i Waldemar Zawodziński, który przygotował też scenografię. Autorką kostiumów jest Maria Balcerek. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski.

W głównych partiach w poszczególnych przedstawieniach występować będą: Monika Cichocka, Anna Wiśniewska-Schoppa, Ewa Vesin, Sylwester Kostecki, Tomasz Kuk, Dominik Sutowicz, Adam Szerszeń oraz Aleksander Teliga. Solistom towarzyszyć będą chór, balet, orkiestra i chór dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dyrektor artystyczny łódzkiej opery Waldemar Zawodziński podkreślił w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami, że w inscenizacji występować będą znakomici wykonawcy, a w przypadku tak dobrze napisanych partii wokalno-aktorskich właśnie od osobowości wykonawców ogromnie dużo zależy.

"W takiej operze prawdę uczuć i emocji trzeba umieć z dużą klasą wyeksponować.Praca reżyserów z odtwórcami polega na stworzeniu postaci barwnych, trójwymiarowych, jednych z najlepszych w literaturze operowej. Mieliśmy doskonałych partnerów do pracy" - mówił Zawodziński.

Kolejna na łódzkiej scenie premiera opery "Tosca" będzie także okazją do świętowania jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Tadeusza Kozłowskiego - według krytyków jednego z najwybitniejszych dyrygentów operowych w Europie.

Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej. W latach 1981-87 po raz pierwszy pełnił funkcjędyrektora artystycznego tej sceny. W sumie był jej szefem artystycznym trzykrotnie - także w latach 1998-2000 i 2004-2005.

Dla tej sceny przygotował 55 premier, w tym prapremiery polskie oper: "Echnaton" Philipa Glassa, "Dialogi karmelitanek" Francisa Poullenca, "Adriana Lecouvreur" Francesca Cilei i "Kandyd" Leonarda Bernsteina.

Dyrygent ma w repertuarze w sumie ponad 70 tytułów operowych, baletowych i operetkowych. Poprowadził ponad pięć tysięcy spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych; występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy.

W latach 1987-92 Kozłowski był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu. W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi, a w latach 2001-2002dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. Od września 2009 do połowy 2011 roku był także dyrektorem muzycznym Opery Narodowej w Warszawie.

Tadeusz Kozłowski jest laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i "Maski Masek" - nadzwyczajnej "Złotej Maski" przyznanej podczas jubileuszu 40-lecia łódzkiej opery. (PAP)

szu/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)