Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premiera
13.04.2008 18:44

Łódź: Orzechowski wzywa premiera do odwołania ministra edukacji

Polityk LPR Mirosław Orzechowski w piśmie do premiera Donalda Tuska domaga się odwołania ministra edukacji Katarzyny Hall. Były wiceminister edukacji w koalicyjnym rządzie PiS-LPR- Samoobrona krytykuje plany reformy programu nauczania przedstawione przez obecną szefową resortu i zapowiadane zmiany w kanonie lektur szkolnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polityk LPR Mirosław Orzechowski w piśmie do premiera Donalda Tuska domaga się odwołania ministra edukacji Katarzyny Hall. Były wiceminister edukacji w koalicyjnym rządzie PiS-LPR- Samoobrona krytykuje plany reformy programu nauczania przedstawione przez obecną szefową resortu i zapowiadane zmiany w kanonie lektur szkolnych.

"Głównym celem działań pani minister Hall stało się niszczenie wszelkich dokonań ministra Romana Giertycha i kierowanego przez niego urzędu, bez baczenia na fakty, że wysiłek położony był wtedy na przywrócenie w polskich szkołach obowiązku wychowywania dzieci w duchu patriotyzmu, szacunku do tradycji przodków, rozbudzania zainteresowań historią Polski i odbudowę służebnej roli nauczyciela w kształtowaniu tożsamości i osobowości młodych Polaków" - napisał Orzechowski w piśmie do premiera.

Według niego, minister Hall zapowiada likwidację fundamentów programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". "Kroki pani minister Hall stają się osłoną dla agresywnej młodzieży, dezorganizującej pracę klas i szkół" - napisał m.in. Orzechowski.

Polityk LPR ostro skrytykował ministerialne plany zmian w kanonie lektur szkolnych. Według niego, "zakreślono plan wyeliminowania z list obowiązkowych lektur w szkołach wielkich dzieł polskiej literatury", autorstwa m.in. Henryka Sienkiewicza Stefana Żeromskiego, Juliusza Słowackiego, Władysława Reymonta i Jana Pawła II. "Zamierza się je zastąpić pozycjami godzącymi w Kościół i wartości, na których Polska była budowana przez wieki" - podkreślił Orzechowski.

W ocenie polityka LPR, minister nie dba także o byt materialny nauczycieli i proponuje zmiany w organizacji pracy szkół, które sparaliżują proces kształcenia polskich dzieci i zamkną im drogę rozwoju w przyszłości.

Według niego zmiana na stanowisku szefa MEN jest "pilną koniecznością, działaniem ratunkowym dla polskiej szkoły". Dodał, że mimo wielokrotnych zapowiedzi, minister Hall nie przedstawiła jasnej wizji polskiej szkoły w następnych latach.

Mirosław Orzechowski ma być kandydatem LPR w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu.

Piątkowa prasa poinformowała, powołując się na stronę internetową resortu edukacji, że minister Hall zamierza zmienić kanon lektur szkolnych. Z informacji tych wynika, że proza Sienkiewicza i Gombrowicza oraz utwory Słowackiego mają być czytane tylko we fragmentach. Ze spisu lektur wykreślono m.in. książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość", uznaną za zbyt trudną, nawet dla licealistów. Nie ma już w kanonie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej; powieści Stefana Żeromskiego wycofano z programu gimnazjum, mają być czytane tylko przez licealistów.

W piątek Hall na spotkaniu z dyrektorami szkół powiedziała, że przedstawiony przez MEN projekt kanonu lektur to wstępna propozycja. (PAP)

Tagi: premiera, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz