Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Otwarto wystawę dokumentującą zbrodnię katyńską

0
Podziel się:

Przez trzy miesiące mieszkańcy Łodzi będą mogli oglądać wystawę dokumentującą
losy polskich oficerów wziętych do niewoli w 1939 r. i zamordowanych później przez NKWD. Wystawa
dokumentująca zbrodnię katyńską została w czwartek otwarta w muzeum na Radogoszczu.

Przez trzy miesiące mieszkańcy Łodzi będą mogli oglądać wystawę dokumentującą losy polskich oficerów wziętych do niewoli w 1939 r. i zamordowanych później przez NKWD. Wystawa dokumentująca zbrodnię katyńską została w czwartek otwarta w muzeum na Radogoszczu.

"Wystawa jest hołdem dla tysięcy cichych bohaterów, którym nie dano umrzeć z bronią w ręku i których życie brutalnie zostało przerwane strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim, Charkowie, Twerze i innych nieznanych miejscach kaźni na Wschodzie" - powiedział podczas otwarcia dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Henryk Siemiński.

Dodał, że głównym celem wystawy jest przypomnienie najważniejszych wydarzeń związanych ze zbrodnią katyńską i pokazanie drogi do prawdy o tej zbrodni sprzed 70 lat.

Ekspozycję podzielono na kilka części. Pierwsza wprowadza zwiedzających w realia, w jakich przed 1939 rokiem funkcjonowało Wojsko Polskie i Policja Państwowa. Przedstawia też fakty związane z paktem hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego zakończonym agresją na Polskę we wrześniu 1939 r. Pierwszą część wystawy kończą materiały (zdjęcia, dokumenty, mapy itp.) ukazujące losy polskich jeńców bezpośrednio po wzięciu ich w niewolę przez Sowietów.

Druga część poświęcona jest funkcjonowaniu obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz ich likwidacji i mordowaniu jeńców w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze). Później zwiedzający mają możliwość zapoznać się z "drogą do prawdy" o tej zbrodni. Zdjęcia dokumentują m.in. pierwsze informacje o odkryciu grobów polskich oficerów oraz ekshumacje przeprowadzone w Lesie Katyńskim w 1943 roku i w latach 1991-1996.

Na wystawie wyodrębniono również część poświęconą kilkudziesięciu ofiarom mordu katyńskiego pochodzącym z Łodzi i regionu łódzkiego.

"Dokumenty osobiste, listy, dyplomy zawodowe i wojskowe, świadczą o tym, że ich życie było pełne aktywności i pasji. Chwile ich szczęścia rodzinnego zostały w kadrze fotografii sprzed kilkudziesięciu lat" - powiedział prezes Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Łodzi Janusz Lange.

Wystawa została przygotowana wspólnie przez Stowarzyszenie "Rodzina Katyńska" i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Oprócz ekspozycji muzealnych organizatorzy wystawy opracowali też folder opisujący szczegółowo wystawę oraz dwa okolicznościowe wydawnictwa prasowe: "Zbrodnia Katyńska" oraz "Rodzina Katyńska".(PAP)

duk/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)