Notowania

proces
04.11.2008 10:53

Łódź: Ponowny proces o zabójstwo i zgwałcenie 15-latki

Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się we wtorek ponowny proces 20-letniego Rafała K., oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie niespełna 15-letniej Pauliny z Krośniewic (Łódzkie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Przed Sądem Okręgowym w Łodzi rozpoczął się we wtorek ponowny proces 20-letniego Rafała K., oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie niespełna 15-letniej Pauliny z Krośniewic (Łódzkie).

W marcu tego roku łódzki sąd apelacyjny uchylił wyrok dożywotniego więzienia dla mężczyzny i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd - na wniosek obrony i pokrzywdzonych - po odczytaniu aktu oskarżenia wyłączył jawność rozprawy uznając, że jej przebieg może obrażać dobre obyczaje i ze względu na ważny interes prywatny pokrzywdzonych. Na wtorkowej rozprawie sąd przesłuchać ma biegłych psychiatrów i psychologa oraz trzech świadków.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w grudniu ub. roku. Sąd Okręgowy w Łodzi skazał wtedy Rafała K. na dożywocie i orzekł, że będzie on mógł ubiegać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie dopiero po 40 latach więzienia.

Sąd uznał wówczas, że mężczyzna zgwałcił nastolatkę, o czym miały świadczyć opinie biegłych i badania DNA. Przyjął także, że Rafał K. dokonał zabójstwa w tzw. zamiarze ewentualnym, uznając, że mógł przewidzieć, iż uderzając ofiarę ręką w krtań doprowadzi do zgonu dziewczyny.

Wymierzając karę dożywocia sąd wziął pod uwagę okoliczności obciążające - podkreślając, że mimo młodego wieku mężczyzna został skazany już czwarty raz; wcześniej był karany za kradzieże i gwałt. Przypomniał także, że zbrodnię popełnił trzy dni po skazaniu go za zgwałcenie innej kobiety i wyjściu z aresztu.

Apelację od wyroku złożyła obrona, która wnioskowała o zmianę kwalifikacji prawnej na nieumyślne spowodowanie śmierci. Uchylając wyrok SA podkreślił, że w sprawie poszlakowej ważne jest dokładne przeprowadzenie przewodu sądowego, wnikliwa ocena dowodów i dokładne dokonanie ustaleń faktycznych co do przebiegu zdarzenia, a tego - zdaniem sądu odwoławczego - sąd pierwszej instancji nie zrobił.

SA zaznaczył, że zachodzi ewidentna sprzeczność pomiędzy opisem czynu w treści wyroku, a ustaleniami sądu okręgowego co do przebiegu zdarzenia. Wytknął także niedokładne przesłuchanie biegłych w celu precyzyjnego ustalenia mechanizmów powstania obrażeń u ofiary i śladów na ciele oskarżonego oraz brak dokładnych ustaleń co do przebiegu zdarzenia. Sprawę skierował do ponownego rozpoznania.

Do zbrodni doszło w maju ub. roku. Jak ustalono, niespełna 15- letnia Paulina umówiła się z Rafałem K. na spacer w parku. Do domu już nie wróciła. Policja najpierw zatrzymała Rafała K; obnażone zwłoki nastolatki znaleziono dopiero po kilkunastu godzinach poszukiwań w zaroślach w parku. Sekcja wykazała, że dziewczyna została zgwałcona, a przyczyną zgonu było uderzenie ręką w krtań.

Oskarżony przed sądem i w śledztwie nie przyznał się do zabójstwa i gwałtu, a jedynie do nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczyny. Utrzymywał, że jej śmierć nastąpiła przypadkowo, kiedy podczas zabawy w "berka" uderzył ją niechcący w krtań dłonią. Wyjaśniał, że dziewczyna zaczęła się dusić, a on próbował jej pomóc, robiąc m.in. sztuczne oddychanie. Kiedy to jednak nie pomogło, ukrył ciało w krzakach. Sąd Okręgowy nie uwierzył jednak w tę wersję. (PAP)

szu/ wkr/ gma/

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz