Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Premiera sztuki "Przyjazne dusze" w reż. Pawła Pitery

0
Podziel się

Premierę sztuki "Przyjazne dusze" Pam Valentine w reż. Pawła Pitery przygotował
na sobotni wieczór Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Autorem muzyki do przedstawienia jest
lider zespołu Varius Manx, Robert Janson.

bEggWFCd

Premierę sztuki "Przyjazne dusze" Pam Valentine w reż. Pawła Pitery przygotował na sobotni wieczór Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Autorem muzyki do przedstawienia jest lider zespołu Varius Manx, Robert Janson.

Zdaniem reżysera Pawła Pitery "Przyjazne dusze" to łącząca wiele gatunków komedia z mocnym elementem farsowym, która jest także melodramatem. "To spektakl o ludzkich marzeniach, o miłości, o życiu i śmierci a także życiu pozagrobowym" - mówił na konferencji prasowej przed premierą Pitera.

To historia małżeństwa w średnim wieku, która w wyniku śmiertelnego wypadku wraca do swego domu pod Londynem, jako para duchów. Nawiedzony dom zostaje wynajęty początkującemu pisarzowi powieści kryminalnych i jego spodziewającej się dziecka żonie. Początkowo duchy nie akceptują młodej pary; z czasem antypatia ustępuje miejsca trosce i zaangażowaniu w sprawy młodych. Duchy starają się przekazać młodym część własnego doświadczenia, wiedzy o życiu, przemyśleń.

bEggWFCf

Sztuka odnosi się także - zdaniem reżysera - do takich kwestii, jak wiara lub brak wiary. "Opowiada historię o tym, jak ateista się nawrócił. Ale tu nie mamy do czynienia z poważnym dramatem, tylko z komedią, która w zabawny sposób te wszystkie historie przedstawia. Mamy dwie godziny dobrej zabawy, dobrego śmiechu i wzruszeń, a może refleksji na przyszłość, bo komedia również może zmuszać do myślenia" - podkreślił Pitera.

Parę duchów grają Andrzeja Szczytko oraz Maria Gładkowska, a młodych małżonków - Marcin Włodarski i Agata Kaczmarek. W przedstawieniu występują także: Piotr Seweryński, Teresa Makarska i Danuta Rynkiewicz.

Bardzo realistyczną scenografię do spektaklu przygotował Rafał Waltenberger ponieważ - jego zdaniem - nie należy łamać pewnych konwencji. "Klasyka angielska powinna mieć tego typu dekoracje, bo nie wypada oszukiwać widzów stawiając kilka jakiś abstrakcyjnych brył na scenie. Klimat takiej angielskiej, klasycznej sztuki powinien wyglądać właśnie tak" - mówił Waltenberger, który tworzył scenografie m.in. do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i spektakli Teatru Telewizji.

Ważnym elementem spektaklu jest muzyka ilustracyjna skomponowana przez Roberta Jansona, który jest autorem muzyki do takich filmów, jak "Młode wilki", "Nocne graffiti" czy "Wojny żeńsko-męskiej".

bEggWFCl

Paweł Pitera ukończył studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jest reżyserem teatralnym, ale także twórcą seriali, filmów telewizyjnych i kinowych tj. "Na kłopoty... Bednarski", "Szkatułka z Hongkongu", "Powrót do Polski", "Świadectwo", a także filmów dokumentalnych m.in. "Jan Paweł II i jego przyjaciel" czy "Tajemnica Watykanu". (PAP)

szu/ abe/

bEggWFCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)