Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Prezydencja tematem rozmów ministrów sprawiedliwości Polski i Węgier

0
Podziel się:

Podsumowanie węgierskiej prezydencji, prezentacja priorytetów oraz symboliczne
przekazanie prezydencji - to niektóre punkty dwudniowego spotkania ministrów sprawiedliwości Polski
i Węgier, które w środę wieczorem rozpoczyna się w Łodzi.

Podsumowanie węgierskiej prezydencji, prezentacja priorytetów oraz symboliczne przekazanie prezydencji - to niektóre punkty dwudniowego spotkania ministrów sprawiedliwości Polski i Węgier, które w środę wieczorem rozpoczyna się w Łodzi.

Węgierski wicepremier i jednocześnie minister sprawiedliwości Tibor Navracsics pojawi się w Polsce na zaproszenie ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Wieczorem ministrowie spotkają się na nieformalnych rozmowach w jednej z łódzkich kręgielni.

Oficjalną część wizyty zaplanowano na czwartek. "Najważniejszym jej punktem będzie konferencja podsumowująca prezydencję węgierską i przekazanie priorytetów polskiej stronie. Podsumujemy wszystkie priorytety; na jakim etapie są projekty dyrektyw i jaki zakładamy harmonogram i kalendarz prac nad poszczególnymi projektami" - zapowiedział w niedzielę Kwiatkowski.

Na czwartek zaplanowano m.in. złożenie przez ministrów kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary Powstania Węgierskiego 1956 r. umieszczoną na łódzkiej archikatedrze, a także otwarcie w Pałacu Poznańskich wystawy prac nadesłanych na konkurs ogłoszony przez węgierski parlament "Polscy bohaterowie oczami węgierskich dzieci".

Wizytę zakończy koncert muzyki węgierskiej i polskiej; wystąpią zespoły Pal Istvan Bang oraz Royal String Quartet.

Jak zapowiadał szef resortu sprawiedliwości, wśród priorytetów polskiej prezydencji w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości jest m.in. projekt dotyczący Europejskiego Prawa Umów, mający ułatwić handel w internecie wszystkim obywatelom UE. Projekt ten ma zostać oficjalnie zaprezentowany podczas nieformalnego posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Sopocie w dniach 18-19 lipca.

Jak wyjaśnił Kwiatkowski, zawarte w nim przepisy mają przeciwdziałać dyskryminacji Polaków i obywateli tzw. nowych krajów UE. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w internecie nie dochodzi do 60 proc. transakcji, bo firmy prowadzące handel w internecie, a których siedziby znajdują się w krajach tzw. starej Unii, nie chcą obsługiwać klientów z państw nowej UE.

Dodał, że polska propozycja, którą wstępnie zaakceptowały wszystkie kraje UE, to tzw. 28. reżim prawny, czyli specjalne przepisy prawa tylko dla handlu w internecie. Dotyczyłyby one sytuacji, gdy sprzedający jest w innym kraju niż kupujący i obowiązywałyby na zasadzie dobrowolności. Zdaniem Kwiatkowskiego, jeśli polski projekt zostałby przyjęty, będzie to pierwsza ogólnoeuropejska regulacja obowiązująca w obrębie prawa cywilnego, która ułatwi handel w internecie wszystkim obywatelom UE.

Inny priorytet polskiej prezydencji to projekt wspólnej dyrektywy o dziedziczeniu, który zakłada, że dla rozstrzygnięcia sprawy właściwy będzie tylko jeden sąd. Kolejny dotyczy dyrektywy o pomocy prawnej w języku ojczystym w sprawach karnych. Zgodnie z jego założeniami wszystkie kraje UE będą zmuszone zapewnić pomoc prawną w języku ojczystym obywatelowi Unii, który ma tego typu sprawę w innym unijnym kraju. Innym priorytetem - według Kwiatkowskiego - jest projekt dotyczący tzw. szybkiej możliwość łączenia rejestrów gospodarczych.(PAP)

szu/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)