Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Projekt UM o współpracy naukowców z przedsiębiorcami

0
Podziel się

Powołanie ośrodka transferu technologii i utworzenie baz danych zawierających
informacje o wynikach badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi
przewiduje projekt "Animator Innowacji i Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Medycznym - ANIMA".

bEihvbcl

Powołanie ośrodka transferu technologii i utworzenie baz danych zawierających informacje o wynikach badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi przewiduje projekt "Animator Innowacji i Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Medycznym - ANIMA".

Uczelnia otrzymała na jego realizację 310 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w czwartek PAP koordynator projektu Przemysław Andrzejak. Projekt ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości akademickiej oraz usunąć bariery, które nadal istnieją pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami.

Przyznane fundusze przeznaczone zostaną także m.in. na opracowanie regulaminu zarządzania własnością intelektualną w uczelni oraz szeroko pojętą działalność mającą na celu upowszechnienie wiedzy na temat komercjalizacji wyników badań oraz transferu technologii wśród naukowców i studentów. Chodzi m.in. o organizację seminariów, konferencje czy wyjazdy studyjne.

bEihvbcn

Przedstawiciele UM podkreślają, że obecnie uczelnie w Polsce zdecydowaną większość swoich dochodów czerpią z dotacji ministerialnych i opłat za studia niestacjonarne. Natomiast trendy światowe wskazują, że głównym źródłem finansowania nowoczesnych uniwersytetów powinny być dochody z tytułu prac badawczych, sprzedaży licencji czy praw własności intelektualnej.

"Do niedawna komercjalizacja wyników badań naukowych i transfer technologii traktowane były marginalnie. Tymczasem obecnie ich znaczenie rośnie i stają się one obok kształcenia i działalności naukowo-badawczej jedną z podstaw funkcjonowania nowoczesnej uczelni" - zaznaczył Andrzejak.

Władze uczelni chcą przekonać naukowców o potrzebie nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami poprzez np. udział w targach, wystawach czy konferencjach. "Wszystko to ma za zadanie pobudzić świadomość naszej kadry naukowej dotyczącą roli gospodarki opartej na wiedzy oraz korzyści, jakie niesie za sobą komercjalizacja wyników prac naukowo-badawczych"- podkreślił koordynator projektu.

Projekt "ANIMA" realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej", którego celem jest zbliżenie świata nauki i gospodarki. (PAP)

bEihvbct

szu/ abe/ gma/

bEihvbcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)