Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź przyłączy się w poniedziałek do niebieskiej akcji dot. autyzmu

0
Podziel się:

Łódzkie szkoły specjalne, poradnie a także centrum Manufaktura przyłączą się w
poniedziałek do ogólnoświatowej akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Zabytkowe budynki
Manufaktury rozświetlą się na niebiesko; uczniowie i nauczyciele będą mieć elementy odzieży w
niebieskim kolorze.

*Łódzkie szkoły specjalne, poradnie a także centrum Manufaktura przyłączą się w poniedziałek do ogólnoświatowej akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Zabytkowe budynki Manufaktury rozświetlą się na niebiesko; uczniowie i nauczyciele będą mieć elementy odzieży w niebieskim kolorze. *

Od kilku lat najbardziej rozpoznawalne na świecie obiekty i budynki zmieniają kolor z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Symbolem akcji jest kolor niebieski.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Dobrowolska z łódzkiego magistratu do akcji włączają się w tym roku placówki specjalne w Łodzi.

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 przy ul. Niciarnianej zostanie osłonięty kolorem błękitnym, a w poniedziałek rano uczniowie autystyczni ze swoimi opiekunami i wolontariuszami ubrani na niebiesko będą na reprezentacyjnej ulicy miasta - Piotrkowskiej - wręczać błękitne kwiaty i wstążeczki oraz ulotki na temat akcji.

Delegacje uczniów i nauczycieli odwiedzą także łódzki magistrat, Radę Miejską, biura poselskie i siedzibę Rzecznika Praw Osób Niepełnosprawnych, gdzie przekażą ulotki informacyjne oraz upominki świąteczne przygotowane przez uczniów autystycznych.

W szkole odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci z autyzmem prowadzone przez doświadczonego terapeutę, dla dzieci i młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym zorganizowane zostaną warsztaty "Zrozumieć autyzm". W innych placówkach specjalnych zaplanowano m.in. projekcję filmu o tej chorobie, czy tworzenie plakatu poświęconego obchodom Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

Do akcji przyłączą się także łódzkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, których pracownicy nie tylko dołączą niebieskie elementy do swojego stroju, ale także będą informować o problemie autyzmu.

W tym roku do globalnej akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" po raz pierwszy przyłączy się także łódzka Manufaktura wraz z Fundacją "Jaś i Małgosia", która pomaga dzieciom z autyzmem.

Jak powiedział PAP Szymon Nowak z Fundacji, w poniedziałek wieczorem niebo na centrum rozświetlą niebieskie reflektory, a na finał akcji wszystkie światła na rynku Manufaktury zaświecą na niebiesko. Do akcji może przyłączyć się każdy, kto przyjdzie na rynek ze swoją latarką.

"Przez takie działania pragniemy zwrócić uwagę łodzianom i całego świata na problem autyzmu, ponieważ już co setne dziecko rodzi się z autyzmem. Nie widzimy tego, ponieważ te dzieci fizycznie nie różnią się od osób zdrowych. Dopiero przy bardziej wnikliwym spojrzeniu widzimy zaburzenia, które związane są z chorobą jaką jest autyzm" - zaznaczył Nowak.

Łódzka Fundacja pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju. W ramach jej Centrum Terapii działa Niepubliczny ZOZ, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Dorosłe osoby niepełnosprawne mają również do dyspozycji warsztaty terapii zajęciowej. Pod opieką Fundacji jest obecnie niemal 1000 dzieci z zaburzeniami rozwoju.

Akcja "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. W ub. roku ponad 2 tys. budynków, w 180 miastach, w 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski będący symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Wśród nich były m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy Opera w Sydney.

W Polsce działania w ramach akcji integruje Fundacja Synapsis, która powstała w 1989 r. Jej misją jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym z autyzmem i ich rodzinom oraz wypracowanie systemowych rozwiązań, które poprawia jakość ich życia.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera; około 20 tys. to dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spectrum autyzmu i zespołem Aspergera inaczej postrzegają świat, przetwarzają informacje i współdziałają z innymi. Zwykle z trudem nawiązują relacje z innymi ludźmi, mają problemy z komunikacją i myśleniem abstrakcyjnym; niektórzy mają trudności z uczeniem się. (PAP)

szu/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)