Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Rozpoczął się Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu"

0
Podziel się:

19. Ogólnopolski Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" rozpoczął się w środę
w Łodzi. W tym roku o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry - ubiegają się twórcy 37 filmów
dokumentalnych. W konkursie startuje również 17 reportaży radiowych.

19. Ogólnopolski Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" rozpoczął się w środę w Łodzi. W tym roku o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry - ubiegają się twórcy 37 filmów dokumentalnych. W konkursie startuje również 17 reportaży radiowych.

Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano wieczorem w kinie Kinematograf - Muzeum Kinematografii. Od rana odbywają się już jednak pierwsze projekcje konkursowe zarówno w dziedzinie filmu jak i reportażu radiowego. Otwarciu imprezy towarzyszyć będą wernisaże dwóch wystaw: fotografii "Elder Works" Katarzyny Majak oraz "Piąty element" Andrzeja Chętko twórcy plakatów oraz graficznej strony zaproszeń i programów dla festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest pamięci historyka kina i wieloletniego rektora łódzkiej "filmówki" profesora Jerzego Toeplitza z okazji setnej rocznicy jego urodzin.

"Człowiek w zagrożeniu" to jeden z najważniejszych w kraju przeglądów filmów i reportaży dokumentalnych zorientowanych społecznie, rejestrujących patologie, nietolerancję, problemy wynikające z transformacji, uwikłań w politykę i z ogólnej kondycji człowieka. Zdaniem kurator festiwalu Moniki Chybowicz-Brożyńskiej, nadesłane na tegoroczny konkurs dokumenty i audycje łączy hasło "powrotu do domu".

W trakcie trwania imprezy widzowie będą mieli okazję obejrzeć filmy zarówno doświadczonych dokumentalistów, jak i debiutantów. Wśród konkursowych obrazów znalazły się m.in. "Dom wiosennego słońca" Tomasza Bardorscha, "Szczęściarze" Tomasza Wolskiego, "Litzmannstadt Getto. Piekło na Ziemi Obiecanej" Mariusza Olbrychowskiego czy "Witajcie w mroku" Henryka Dederki.

W programie festiwalu są także pokazy specjalne podzielone na bloki tematyczne, które odbywać się będą w kinie "Polonia" oraz - co jest nowością na festiwalu - na portalu internetowym www.filmoteka.tvp.pl. Zaprezentowane zostaną tam filmy w cyklach: zagrożeni - wykluczeni, relacje, wojna i po wojnie oraz kim jesteśmy.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się także promocja książki Andrzeja i Joanny Gwiazdów "Gwiazdozbiór w Solidarności" oraz spektakl teatralny "Szedłem prosto dalej" przypominający postać Edwarda Stachury. Autorką scenariusza - na podstawie tekstów Stachury - jest Barbara Czochralska, a przedstawienie wyreżyserowała Halina Machulska.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Zakończenie festiwalu i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę.

Wśród dotychczasowych laureatów Grand Prix łódzkiego Festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Maciej Drygas, Henryk Dederko czy Marcel Łoziński.(PAP)

szu/ ls/ mow/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)