Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Rozpoczęły się IV Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0
Podziel się:

Panel dyskusyjny, pokaz filmu i spektakl "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze
piosenki żydowskie" inaugurują w sobotę w Teatrze im. Jaracza w Łodzi obchody Międzynarodowego Dnia
Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

*Panel dyskusyjny, pokaz filmu i spektakl "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie" inaugurują w sobotę w Teatrze im. Jaracza w Łodzi obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. *

IV Dni Pamięci organizują wspólnie Teatr im. Jaracza, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. W programie trzydniowych obchodów są wystawy, dyskusje, pokazy filmów i spektakle.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman podkreślił na inaugurującej obchody konferencji prasowej, że młode pokolenie uczy się historii bardzo często z internetu. Tymczasem - jego zdaniem - z internetu można dowiedzieć się wielu rzeczy, ale nie solidnej historii tego, co się wydarzyło przed 70 laty, jakie były aspekty Holokaustu i co się wydarzyło w naszej wspólnej historii. Jego zdaniem, od tego są takie miejsca i inicjatywy jak Dni Pamięci.

Przyznał, że łódzka inicjatywy zatacza coraz szersze kręgi i widoczna jest także w Polsce, a nawet na świecie. Hofman ma nadzieję, że tego typu inicjatywy niedługo będą szerzej i lepiej rozumiane i słyszane, niż zachowania pseudokibiców wznoszących antysemickie hasła na stadionach.

"Najważniejszą rzeczą jest to, że spotkaliśmy się i dajemy sygnał społeczeństwu, jak ważna dla nas była tragedia żydowska, a jednocześnie wkład Żydów, zwłaszcza w polską kulturę" - mówił dyrektor Teatru im. Jaracza Wojciech Nowicki. Podkreślił, że inicjatywa Dni Pamięci polega nie tylko na składaniu kwiatów, czy sesjach historycznych, ale na przypomnieniu, że kultura to jest to, co łączy nasze narody.

Obchody rozpoczął panel dyskusyjny połączony z prezentacją multimedialną "Encyklopedia Łódzkiego Getta, rok 1944", który poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Późnym popołudniem na Małej Scenie Teatru odbędzie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego "Portrecista" w reż. Ireneusza Dobrowolskiego. Film opowiada historię Wilhelma Brasse - przedwojennego fotografa-portrecisty, który II wojnę światową przeżył w Auschwitz, dokumentując życie obozu na potrzeby SS - od jego powstania do ewakuacji.

Wieczorem na scenie teatru pokazany zostanie spektakl "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie" przygotowany specjalnie na Dni Pamięci. Usłyszeć będzie można m.in. "Oczy tej małej" Agnieszki Osieckiej, "Czerwonym blaskiem otoczona" z repertuaru Ewy Demarczyk, czy "Meshuge" z repertuaru Edyty Geppert.

W ramach trzydniowych obchodów w niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się prelekcja i pokaz filmu o Janie Karskim, legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, człowieku, który "chciał zatrzymać Holokaust". W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą jego urodzin Sejm postanowił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego. W łódzkim Muzeum Miasta znajduje się gabinet Karskiego, w którym prezentowane są liczne pamiątki m.in. Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany Karskiemu przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Tego samego dnia w Teatrze im. Jaracza zaprezentowana zostanie sztuka "Cyjanek o piątej" w reż. Andrzeja Ferenca. Spektakl przygotowany przez Teatr Collegium Nobilium w Warszawie oparty jest na motywach noweli "Mur między nami" Teci Werbowskiej.

Na poniedziałek - w ramach Dni Pamięci - zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów na byłej stacji kolejowej Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do łódzkiego getta Żydów z Europy, a później wywożono ich do obozów zagłady. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się debata "Auschwitz jako symbol - żydowska trauma a polska pamięć", a w Muzeum Miasta Łodzi koncert piosenek żydowskich prezentowanych po polsku i hebrajsku "Li-La-Lo - między Warszawą a Tel Awiwem" w wykonaniu Olgi Mieleszczuk z zespołem.

IV Dniom Pamięci towarzyszy wystawa "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski" przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny. Autorami fotografii są niemiecki pastor Gunter Kuhn i jego żona Gerda, a wystawa pokazuje efekty ich kilkuletnich poszukiwań śladów kultury żydowskiej na terenach południowo-wschodniej Polski.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)

szu/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)