Notowania

wiadomości
12.09.2011 10:38

Łódź: Sprawa b. posła Piotra Misztala kolejny raz odroczona

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa kolejny raz odroczył w poniedziałek proces biznesmena, b. posła Piotra Misztala. Jest on oskarżony o oszustwa podatkowe na ponad 391 tys. zł związane z rzekomym obrotem gazem LPG; grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa kolejny raz odroczył w poniedziałek proces biznesmena, b. posła Piotra Misztala. Jest on oskarżony o oszustwa podatkowe na ponad 391 tys. zł związane z rzekomym obrotem gazem LPG; grozi mu kara do 5 lat więzienia. *

To już trzecie odroczenie procesu z powodu braków w dokumentacji skarbowej. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 24 października.

Piotr Misztal nie przyznaje się do winy i chce umorzenia postępowania; nie wyklucza, że będzie domagał się odszkodowania w przypadku umorzenia sprawy bądź uniewinnienia. Podczas wcześniejszych posiedzeń, powołując się na dwie opinie profesorów prawa, Misztal mówił, że nie popełnił żadnego przestępstwa; w jego ocenie cała sprawa to "historia medialna".

Prokuratura oskarżyła Misztala o wystawianie i posługiwanie się w latach 2004-2007 fikcyjnymi fakturami VAT, dokumentującymi sprzedaż gazu płynnego w butlach na potrzeby przemysłowe. Obok b. posła prokuratura oskarżyła także Andrzeja M., prezesa spółki, której większościowym udziałowcem był Misztal. Andrzej M. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze - pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 3 tys. zł grzywny.

Według prokuratury oskarżeni pozyskiwali od kilku przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją gazu propan-butan faktury wskazujące na rzekomy zakup butli z gazem dla celów przemysłowych m.in. do napędu wózków widłowych. Transakcji nie realizowano, mimo to były księgowane. Dotyczyły ponad 48 tys. sztuk butli z gazem o łącznej masie ponad 536 ton.

Wykazane zakupy tak dużej liczby butli z gazem - zdaniem śledczych - przekraczały realne potrzeby firmy, a księgowanie tych transakcji powodowało podwyższanie kosztów działalności przedsiębiorstwa. Ustalono, że doszło do narażenia na uszczuplenia podatkowe w zakresie podatku dochodowego i VAT w kwocie ponad 391 tys. zł.

Prokuratura przyznała, że po wszczęciu postępowania w tej sprawie wszystkie należności podatkowe - wynikające z podatku dochodowego i VAT - w wysokości ponad 391 tys. zł zostały przez oskarżonego uregulowane. Zdaniem obrońców zapłacenie zaległego podatku powinno zakończyć sprawę i dlatego kilka miesięcy temu złożyli wniosek o umorzenie postępowania "z uwagi na niekaralność".

Misztal został zatrzymany w listopadzie 2009 roku przez ABW. Po przedstawieniu zarzutów został zwolniony po wpłaceniu 400 tys. zł kaucji. Obecnie ma jedynie zakaz opuszczania kraju; kaucja została zwrócona. B. poseł (najpierw z listy Samoobrony, później bezpartyjny), mający też amerykańskie obywatelstwo, był jednym z najbogatszych posłów poprzedniej kadencji. (PAP)

szu/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz